ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat

Výlet na Soudný kámen (Richterstein) a Trojhoru

Pro pěší turistiku je horní část středohoří na pravém břehu Labe dosti obtížně přístupná. Z Ústí je to pouze autobus do Rýdče přes Ovčárnu (592 460) nebo do Úštěku kolem Zubrnic (592 458) a z Litoměřic (Bohušovic) přes Lovečkovice do Verneřic (552 628). Poslední dvě trasy se kříží s možností přestupu v Lovečkovicích.

Jaromír, který výlet připravil, zvolil litoměřický autobus do Horního Týnce od nádraží Litoměřice město. Z Ústí je zajímavé spojení německým osobním vlakem z Drážďan přes západní nádraží a železniční most na pravý břeh Labe do nádraží Město Litoměřice (je v našem jízdním řádu).

V Týnci upoutají veliké budovy připomínající zaniklou slávu chmelnic a ovocnářství. Výstup na Soudný kámen (546m) jsme podnikli tentokrát zprava. Ihned za obcí jsme přes pole a les odbočili, až jsme narazili na širokou kamenitou lesní cestu na Zadní Nezly, a z ní odbočili k vrcholu. Do cesty se postavila oplocenka, ale naštěstí byla bez problému průchozí.

O malé návštěvnosti kopce svědčí na vrcholu vyrušené srnky a malé sele divočáka. Vlastní vrchol, na kterém ještě při mé minulé návštěvě trůnila triangulační věž, už chátrají jen její trosky (foto věže od kamarádů 2011).

Čedičová skála, podle které je kopec pojmenován se zdvihá jihozápadně od vrcholu asi o čtyřicet metrů níže a přístup k ní vede přes na první pohled obdélníkovou plošinu, která byla kdysi určitě ohražená, zbytky ohrazení jsou ještě patrné. Ze zelené do ní vede z druhé strany lesní cesta.

Na Oravském hradě nám průvodce vyprávěl o způsobu zjišťování viny odsouzené ženy, byla svržena z hradu, pokud se zabila, byla nevinna, pokud přežila, byla vinna a upálena. Při zběžném hledání o způsobu Božího soudu jsem ale na podobný způsob v Čechách nenarazil. Přesto skála svou dvacetimetrovou stěnou, vyhledávanou i horolezci, vzbuzuje podobné představy.

Pod kopcem, kde jsme se vrátili na zelenou, je od listopadu 2013 půvabná kaplička se svatým patronem myslivců Hubertem, vyřezaná z jediného tlustého stromu a osazena plaketou, vše zhotoveno myslivcem Zdeňkem Šťástkou.

Hladové a žíznivé turisty před Třebušínem je třeba varovat, hospoda na náměstí byla zrušena, v boční ulici existuje pouze kiosek, v době naší návštěvy zavřený. Více o Třebušínu viz Hrady.cz.

Trojhora (451m), z Třebušína po žluté, je známá a svým tvarem ve středohoří jedinečná. Obtížný až nebezpečný hřebínek láká i náročné turisty. Svého času jsme ho bez problému zdolali z nižšího jižního vrcholu (přikládám jako vzpomínku foto s již zesnulými manželi Mikulenčákovými z jednoho z našich prvních společných výletů), tentokrát nás pohled ze severního vrcholu na klesající hřebínek k jihu od přechodu odradil.

Hezký popis kopce i výstupu na něj najdete na cestovani.idnes.cz a fotogalerii zde.

Závěr našeho asi 13 km dlouhého výletu po silnici od Trojhory byl v jedné z mála spolehlivých hospod ve středohoří v Rýdči, odkud jezdí autobus do Ústí. Zdatnější turisti mohou do trasy přidat Kalich, příp. i Pannu.

Vzhledem k mlhavému počasí při výletu jsem do souboru fotografií přidal výhledy z minulých návštěv obou kopců.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.

Encyklopedie > Cestopisy > > Výlet na Soudný kámen (Richterstein) a Trojhoru

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner