ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Černýš rolní

Fotogalerie: Černýš rolní

Vědecký název: Melampyrum arvense L.
Čeleď: Zárazovité Orobanchaceae


Status: Je zařazen mezi ohrožené druhy - kat. C3


Černýš rolní Rozšíření: Jihovýchodní Evropa, na západ po severovýchodní Španělsko, na sever po jih Finska a Švédska, na východě až do Asie. U nás roztroušeně až hojně v teplejších oblastech. V Českém středohoří např. na Milé, Čičově, Tobiášově vrchu, Syslíku (u Třtěna) a sousedním Malém vrchu aj., vydatné porosty je možné vidět na Třtěnských stráních.


Ekologie a biologie: Jednoletá, poloparazitická rostlina, jako všechny rostliny tohoto druhu velmi variabilní. Roste na suchých, výslunných stráních, na mezích, při okrajích cest, častěji na vápenci. Kvete od května do srpna. Je slabě jedovatý, obsahuje alkaloid aucubin, který způsobuje zčernání rostliny po usušení - odtud její název.


Ohrožení: Dříve se často vyskytoval jako plevel na obilných polích, jeho semena však znehodnocovala mouku, proto byl chemizačními postupy vytlačen. Dnes se objevuje jen na maloplošných chráněných územích.


Zdroj:
Botany.cz, Herbář Wendys

Zobrazené fotografie:
Milá a Tobiášův vrch, červen 2009, Malý vrch u Syslíku, červen 2011

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Autor: Zdena Vojtíšková, srpen 2012


Černýš rolníEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Černýš rolní


Úvod
Napište nám 
Copyright