ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Konvalinka vonná

Fotogalerie: Konvalinka vonná

Vědecký název: Convallaria majalis L.
Čeleď: Chřestovité Asparagaceae


Konvalinka vonná Rozšíření: Téměř celá Evropa, Malá Asie, Čína, Japonsko. U nás roztroušeně až hojně od nížin do horských oblastí. V Českém středohoří poměrně častá, vyskytuje se v listnatých, suťových lesích např. u Skalice, na Trojhoře, Kalichu, Sokolím hřebenu, na skalách nad kaňonem Porta Bohemica, v lesích Dolního Poohří aj.


Ekologie a biologie: Roste ve světlých, listnatých i smíšených lesích, na pasekách, horských loukách. Preferuje kyselé a kypré půdy. Kvete v květnu a červnu. Je často pěstována v zahradách v hajních partiích, jako půdopokryvná rostlina pod dřevinami, v kultivarech růžovokvětých, se žlutě pruhovaným listem apod. Je jedovatá. Bývala užívána v lidovém léčitelství, v současnosti se stále využívá v homeopatii a při výrobě léků upravujících srdeční činnost. Konvalinkové květy se používají ve voňavkářství a výrobě mýdel.Zdroj:
Herbář Wendys

Zobrazené fotografie:
Trojhora, květen 2011, Porta Bohemica, srpen 2011

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz


Autor: Zdena Vojtíšková, květen 2012


Konvalinka vonnáEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Konvalinka vonná


Úvod
Napište nám 
Copyright