Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Kostival český

Fotogalerie: Kostival český - Symphytum bohemicum F.W.Schmidt
Fotogalerie


Vědecký název: Symphytum bohemicum F.W.Schmidt

Čeleď: Brutnákovité Boraginaceae


Status: C2t, §3


Kostival český - Symphytum bohemicum F.W.Schmidt Rozšíření: Eurasie. U nás roztroušeně až vzácně od nížin po pahorkatiny, častěji se vyskytuje např. v Polabí, povodí Ohře, Dolním Pojizeří a na Dokesku.


Ekologie a biologie: Vytrvalá bylina až 70 cm vysoká, s dutou, křídlatou, drsně chlupatou, slabě větvenou žlutozelenou lodyhou. Střídavé listy jsou vejčitě kopinaté se štětinovitými chlupy, horní přisedlé, dolní řapíkaté s křídly sbíhajícími po lodyze, ale nedosahujícími k nižšímu listu. Pětičetné krátce stopkaté květy vyrůstají ve dvojvijanech. Baňkovitá koruna je žlutavě bílá se zelenými cípy. Kvete od konce dubna do června až července. Roste na vlhkých, střídavě zamokřených loukách, na slatinách, březích řek a kanálů, nebo v lemech lužních lesů. Od bělokvětých jedinců kostivalu lékařského se liší žlutozelenou barvou lodyhy a žlutobílými květy. K.lékařský má květy bílé, lodyhu tmavozelenou a křídla sbíhající od jednoho listu k druhému.Zdroj:
Klíč ke květeně ČR
Naše květena - Vlhké louky (V.Rybka)


Zobrazené fotografie:
Rtyně nad Bílinou, duben 2016, PP Koštice, srpen 2016

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, srpen 2016


Kostival český - Symphytum bohemicum F.W.SchmidtEncyklopedie > Květena Českého středohoří > Kostival český

Úvod
Napište nám 
Copyright