ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Kohout

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Hahnbusch
Krohberg


TYP hora
rozhledna

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Benešov nad Ploučnicí

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°42'37.397"N, 14°18'51.377"E
POPIS
Lesnatý čedičový vrch Kohout se tyčí nad vsí Valkeřice, asi 3 km od Benešova nad Ploučnicí. Na jeho rozlehlém plochém vrcholu o nadmořské výšce 589 m se nachází kamenná rozhledna z roku 1908.

Na začátku 20. století byl ale vrchol kopce holý a nabízel daleké výhledy. Proto si jej vybralo vedení Německého turistického svazu jako vhodné místo pro vybudování rozhledny. Stalo se tak v roce 1908, kdy se připravovala oslava jubilea šedesáti let panování císaře Františka Josefa I., jehož jméno rozhledna nesla. Původním záměrem bylo vybudovat 16 m vysokou stavbu s ochozem a restaurací, skutečnost se ale ukázala nakonec jiná. Z finančních i časových důvodů zde nakonec vyrostla pouze hybridní stavba s rotundovitou kamennou podstavou, která byla osazena železnou vyhlídkovou konstrukcí. K slavnostnímu otevření rozhledny došlo 16. srpna 1908. Marně se doufalo, že se původní plán stavby někdy naplní.

Namísto očekávané dostavby však následovala pouze doba úpadku a degradce. Neudržovaná rozhledna začala silně chátrat a její okolí pohltil les, který vyhlídkovou konstrukci beznadějně převyšoval. Rozpadající se vyhlídková věž tak představovala po dlouhá léta pouze smutný monument uprostřed tmavého lesa.

Naděje svitla až s příchodem nového tisíciletí. Záměr obnovy byl dokončen na počátku roku 2011, dne 16. dubna byla rozhledna restaurovaná podnikem Lesy ČR slavnostně otevřena. Prostor ve svahu pod rozhlednou byl vymýcen a tak se můžete pokochat alespoň částečným výhledem směrem k sverovýchodu.

PŘÍSTUP
K rozhledně Kohout se dostanete po modré turistické značce spojující Valkeřice s Benešovem nad Ploučnicí. Ve Valkeřicích u panelových domků odbočuje značená cesta ze silnice na polní cestu, která pozvolna stoupá k lesu. V lese pak z této cesty vede značená odbočka k vrcholové partii s rozhlednou. Návštěva rozhledny se vzhledem k početnému lesnímu hmyzu doporučuje spíše v jarních či podzimních měsících.
VLAK Benešov nad Ploučnicí (3,5 km)
AUTOBUS Valkeřice (2 km), Benešov nad Ploučnicí (3,5 km)
PARKOVÁNÍ V obci Valkeřice (2 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY www.atlasceska.cz
www.rozhledny.yc.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Zbyněk Jirousek, únor 2005; aktualizace: Jiří Šedivý, St. Širlo srpen 2012
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Rozhledny - Hory a skály > Kohout

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner