Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
PROJEKTY

Záchrana kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech

Kostel Nejsvětější Trojice stojí na návrší nad obcí Zahořany, v sousedství Křešic (6 km východně od Litoměřic. Kostel na první pohled upoutá neobvyklým řešením, kdy zvonice je postavena odděleně od kostelní lodě. Je to raně barokní stavba z poloviny 17. století od litoměřického architekta italského původu B. Spinety, jedna z prvních barokních staveb v Severních Čechách. Vnitřek kostela je bohatě zdoben freskami a štukovými ornamenty, které se zachovaly do současnosti. Již v průběhu 19. století se na kostele objevily první statické závady (trhliny klenby), proto byl kostel zpevněn železnými táhly. V 90. letech 20. století byla obnovena střecha kostela. Žádné další opravy nebyly provedeny a kostel je dlouhodobě pro veřejnost uzavřen kvůli havarijnímu stavu.

Z dálky kostel upoutává svou malebností, avšak při pohledu zblízka je vidět jeho žalostný stav. Omítka z větší části opadaná, rozšiřující se praskliny, deštěm smývané reliéfy a ozdoby čelní stěny. Kostel zde stojí již přes 350 let. Jak dlouho ještě vydrží?

Spolek Pro Zahořany usiluje o záchranu kostela v Zahořanech. Již jsme zajistili zpracování statického posudku, ve spolupráci s církví žádáme o dotace na statické zajištění kostela a pokračujeme v přípravě další dokumentace, nutné pro možnost čerpat finanční pomoc na pokračování rekonstrukce. V roce 2013 jsme zahájili veřejnou sbírku na záchranu kostela.

Číslo účtu: 2400494651/2010
transparentní účet Fio banka a.s.
odkaz: prozahorany.cz


Encyklopedie > Projekty > Záchrana kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech


Úvod
Napište nám
Copyright