ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Na skalkách
cyklus: Neznámé středohoří

Nedaleko hojně navštěvované Bukové hory se známou Humboldtovou vyhlídkou je v lese ukryto přes čtyřicet malebných obnažených čedičových skalek, čnějících až do výšky dvanáct metrů, na některých umístili horolezci vrcholové knihy.

Skalky jsou ve svahu na západním a severním úpatí nevýrazného kopce Na Skalkách. Nejvyšším místem je vrcholek neobnažené skály na zalesněném kopci. Pod zemí je ukryto několik desítek dalších skalek, vyčnívají jenom vrcholky.

Skalky jsou přístupné od malého parkoviště pod Bukovou horou ve směru k Rychnovu polní cestou po zrušené modré k lesu vpravo od včelínů po okraji lesa. Před ohybem cesty doprava odbočuje málo znatelná, většinou zarostlá lesní cesta do leva a po krátké době uhýbá vpravo pod skalky pod vlastním kopcem. Ve svahu pod skalkami se stezka občas ztrácí a místy je poněkud náročnější. Na severní straně téměř mizí. Na loukách všude kolem jsou ohradníky, takže návrat zpět je nejrozumnější zvolit stejnou cestou nebo vylézt na nižší západní straně několik metrů nad skalky a projít k jihu neupraveným terénem k místu vstupu do lesa.

Pro horolezce objevili skalky v roce 1965 a provedli několik prvovýstupů František Žid a Jan Džurban. V roce 2004 zpracovala skupina kolem Pavla Bechyně a Karla Běliny podrobný horolezecký průvodce s mapkou a detailním popisem všech skalek, které horolezci nazvali „Ptačí stěny u Verneřic“. Průvodce kromě popisu lezeckých cest na jednotlivé skalky obsahuje i řadu hezkých fotografií (www.vrcholky.cz).

Tvar a složení skalek ponechávám geologům. České středohoří nevzniklo jediným výbuchem, ale vytvářelo se v třetihorách postupně pro nás nepředstavitelně dlouhou dobu několik desítek milionů let pronikáním magmatických hornin pod druhohorní křídy, výlevy na povrch, do jezer a vodních toků, přeměňovalo se, zdvíhalo a klesalo a opět bylo pronikáno při další vulkanické aktivitě, aby ve čtvrtohorách bylo rozrušeno a obnaženo erozí a vodními toky při střídání ledových a meziledových dob. Proto je druh, složení a tvar skalek a „kamenů“ středohoří tak pestrý, a zde se prostě příroda rozhodla, že vytvoří k našemu obdivu bizardní čedičové špičaté a kulaté věže.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.






















Turistika > Turistické trasy > Na skalkách

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner