ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Průvodce Českým Středohořím pro autoturisty

(vypr. v červenci 2011, aktualizováno v březnu 2012)

 

Protože mne několik známých požádalo o seznam výletů  po Českém středohoří, vypracovala jsem trasy tak, aby se dal udělat okruh zpět k autu. Pokud není možné okruh udělat, nezbývá, než se vrátit se po stejné trase, nebo improvizovat na místě. Někdy se najdou cesty, které mapa neukáže. Moje trasy mají vždy tak 10-14 km, nejsem polykač kilometrů, chci se pouze někam a v klidu podívat. Ke každému výletu je dobré mít sebou mapu. Připravovala jsem je průběžně několik let, v mnoha případech je i prošla. Pro lepší přehlednost jsem své návrhy rozdělila podle částí Středohoří. Upravit výchozí místo si musí každý sám podle vlastních možností. Takže vezměte mapu do ruky a můžeme se vydat na cestu.

 

Středohoří verneřické

 

1. Z Malečova na Střekov

 Z Malečova po zelené značce, později po červené. Zpět zpočátku stejnou cestou, pak po zelené kolem Vysokého Ostrého, chvíli opět po zel. i červ., pak po červ. kolem Trpasličích kamenů, až se setká s modrou zn., po ní zpět do Malečova. Delší túra.

Není nutné dojít až na Střekov, trasa se dá za Velkým Ostrým zkrátit. Měla by tam být naučná stezka.

 

2. Plešivec, Kostelní sedlo, Krkavčí skála

 Z Hlinné po žl. zn. na Plešivec, pak po modré na Kostelní Sedlo, odtud po žluté přes Krkavčí skálu do Sedla pod Varhoštěm, po zelené se vrátit zpátky do Hlinné. Šla jsem v r.2009, hezká cesta, pěkné výhledy.

 

3. Hradiště, Holý vrch, Varhošť

Ze Skalice Poustevna po žl. zn. na Hradiště, při sestupu nejít až do Hlinné, ale projít nezn. stezkou na Holý vrch, pokud ji nemůžeme najít, tak je lepší sestoupit až do obce a jít po silnici, na Holý vrch odbočuje široká polní cesta, po prohlídce se vrátit na silnici a pokračovat vzhůru přes Kundratice, nad nimi u malého parkoviště odbočit po žl. zn. na rozhlednu na Varhošti, zpět k parkovišti, po modré zn. na Homolku a od rozcestníku po červené přes Lbín do Skalice Poustevna. Dá se tam dobře zaparkovat. Šla jsem tuto trasu několikrát, nejlepší je jít na jaře, když kvetou koniklece.

 

4. Dlouhý vrch, Křížová hora, Liščín, Myštický vrch

 Ze Staňkovic (dobré parkování) po žl. zn. na Dlouhý vrch (krásný les), na rozcestí přejít na modrou zn., po ní na Křížovou horu, pěkné výhledy. Dolů stále po modré až na silnici, hned naproti ze silnice vychází neznačená polní cesta, kterou se dá vystoupit na nízký Liščín, vrátit se na silnici, o něco dál je Myštický vrch, při zpáteční cestě jsou dvě možnosti, buď dojít do Staňkovic po silnici, není příliš frekventovaná a jsou z ní pěkné výhledy na Pannu, Kalich, Trojhoru aj. anebo odbočit doleva po cyklostezce, jít lesem a vrátit se po žl. značce.

 

5. Dlouhý vrch, Vrchovina, Babinské louky, Špičák

Opět ze Staňkovic po žl. zn. na Dlouhý vrch, ale u rozcestníku zabočit ostře vpravo širokou nezn. cestou, vede přes Vrchovinu, sestupuje bývalým vojenským pásmem (jsou tam trosky různých objektů)  až na první část Babinských luk. Proti nim je na mapě neznačený vrch, ze kterého je pěkný výhled na Špičák a Bab. louky, cesta k němu vede přes opukový lom s malými jezírky, roste tam orobinec aj. Potom zpět na silnici, navštívit druhou část Bab. luk, pokračovat po silnici na Tašov - Ovčárna, širokou nezn. cestou odbočit na louku pod Špičákem, zvážit výstup, je opravdu strmý, zpět na silnici, kousek před křižovatkou Ovčárna vede vpravo široká lesní cesta, souběžně se silnicí, vede tam i cyklostezka, po ní zpět do Staňkovic. Šla jsem letos v květnu. Bab. louky jsou známé výskytem chráněných rostlin, např. prstnatec májový, později kosatec sibiřský a ještě o něco později zvonovec liliolistý. Na podzim ocúny a ještě plno jiných.

 

6. Skalní hřib na Magnetovci

Šla jsem předloni z Homole u Panny po červ. zn. na Pláň, odtud po zelené přes Sokolí hřeben pod  Magnetovec. Odtud je pak značený naučný okruh a dovede zpět na širokou cestu. Vydala jsem se po ní, je neznačená, ale nápadná, do Suletic a po silnici zpět do Homole. Nejlepší doba je na jaře, než se olistí stromy, nebo v listopadu. V Homoli je mineralogické muzeum na počest J.E.Hibsche. který má zásluhu o zachování mnoha kopců ve Středohoří. Vstup je dobré předem dojednat v pracovní době na obecním úřadu.

 

7. Panna, Kalich, Trojhora

Z Řepčic po zel. zn. a pod Pannou nahoru po nezn.cestě. Nyní je tam nová naučná stezka. Výlet se dá spojit s návštěvou Kalicha a Trojhory, z nedalekého Třebušína vede na oba kopce vždy na opačnou stranu žlutá zn.

 

8. Bílé stráně u Pokratic

 Významná lokalita s výskytem mnoha chráněných vstavačovitých rostlin. Byla jsem tam několikrát. Nejvhodnější návštěva je v květnu, kdy tyto rostliny kvetou. Přístupů je více, z Litoměřic, ze Skalice, nebo z Žitenic. Naposledy jsem to šla z Žitenic po modré zn. až ke Kočce, tam jsem odbočila polní cestou doprava a přes louku, kde jsou pastviny, jsem prošla až na Bílé stráně. Výlet je možné spojit s návštěvou rozhledny na Mostce.

 

9. Kalvárie, Kamýk, Plešivec

Okruh z Velkých Žernosek. Po zel. zn. na Kalvárii,( je tam nenápadná odbočka na sousední Hrádek), Strážiště, zříc. Kamýk, zpět po m.zn. do V.Žernosek. Je možné přidat návštěvu Plešivce, z Kamýku po m. zn. a zpět. Hezký výlet s pěknými výhledy.

 

10. Radobýl

Ze Žalhostic po žl. zn., pokračovat pak dál, podle mapy vyhledat býv. podzemní továrnu Richard, není daleko. Zpět buď stejnou cestou, nebo jak kdo chce. Na Radobýlu jsem byla, u továrny ne, ale byl tam známý a doporučoval, jako zajímavé.

 

11. Rytina soutěska, Varhošť

Ze Sebuzína po m.zn. Rytinou soutěskou do Čeřeniště, odtud po žl. po silničce kolem Martinské stěny (úpatí Kupy), na Varhošť, dál po žluté, až se potká se zelenou a po ní zpět do Sebuzína. Šla jsem na podzim 2009, sestup po zel. zn. nebyl příliš příjemný, jinak hezké.

 

12. Výstup na Sedlo

Jedna z možností výstupu, kterou jsem vyzkoušela, je ze silnice kousek za Lovečkovicemi, odkud vede žl. zn. Je to jen krátká spojka, navazuje na ni zelená, po které se vystoupí na Sedlo, projde vrcholová hřebenovka a na druhé straně okruhem přes Horní Vysoké a kolem mauzolea rodiny Schrollovy nás vrátí na výchozí místo. Možno zkrátit po červ.zn. Také je možné navštívit hist.Levín, popř. si jej určit za výchozí bod.

 

13. Rozhledna u Náčkovic

Přístup po nezn. polní cestě mezi Mukařovem a Náčkovicemi. Možno projít až na Bukovou horu, je po celou cestu dobře vidět.

 

14. Ze Zubrnice na Bukovou horu

V Zubrnici je skanzen a železniční muzeum. Vede odtud červ. zn. na Bukovou horu, kde je tel. vysílač a také Humboldtova vyhlídka. Zpět se dá jít větší část cesty po zel. zn. přes zaniklé osady Stará Homole a Velké Stínky. Na opačné straně Zubrnic se nachází nová, zajímavá naučná stezka.

 

15. Bobří soutěska

Už jsme hodně na pokraji Č.Středohoří, ale stojí to za to. Šla jsem z Janovic u Kravař po zel. zn. až na konec a stejnou cestou zpět. Možno připojit návštěvu vedlejší Dubí hory u Konojed, je tam velice zajímavý lom s odhalenými lávovými proudy. Pokud zbude čas, tak v Kravařích je muzeum - Vísecká rychta.

 

 

 

Středohoří milešovské

 

1. Na Lovoš z Velkých Žernosek

Z Velkých Žernosek přes přívoz do Malých Žernosek, odtud  po zel. zn. Oparenským údolím. Se z.zn. vede současně i naučná stezka. U Černodolského mlýna jít doleva po nauč. stezce, připojuje se i modrá zn. Projít pod tratí a odbočit na zříceninu Oparno a zpět. Odbočka je značena. Pak po modré až na vrchol Lovoše. Zpátky při sestupu u rozcestníku jít po žl. zn. přes Císařské schody. Cestou alej kaštanovníků jedlých. Vyjdeme opět v Oparenském údolí, zpět stejnou cestou.

 

2. Pákova hora, Lipská hora

Ze Lhoty po žl.zn. kolem Pákovy hory, dále po červ. do Štěpánova a do Lukova,  potom buď nezn. cestou nebo po silnici přes Páleč na Medvědici, odtud po červ. zn. přes  Lipskou horu do Lhoty. Tuhle trasu mám teprve na programu.

 

3. Ovčín, Košťálov, Boreč

Z Radostic (nebo Vchynice) po zel. zn. na Ovčín a Košťálov, po žl. zpět přes obec Boreč, možno připojit i Boreč vrch, je tam naučná stezka, zpět po modré do Radostic. Šla jsem. Možno si nadejít po silnici.

 

4. Okruh z Dřemčic

Z Dřemčic po m.zn. kolem Blešenského vrchu na Oltářík, (možno zajít nezn. cestou na Solanskou horu, výhledy z ní stojí za to), pak doleva po silnici a část cesty po červ.zn, ta odbočuje na Líšeň, ale my jdeme stále po silnici, až narazíme za obcí Dřevce znovu na červ. zn., po ní přes Houžetín  a z obce Leská  po žl. zn. kolem Kuzova do Dřemčic. Při této cestě je i Linhorka, naleziště čes. granátů.

 

5. Hradišťany

Za obcí Dřevce se připojit na červ. zn., po ní přes Kozí hřbet na Hradišťany, od Bukové hájovny po cyklostezce zpět. Návštěva je určena zejména přírodní rezervaci na Hradišťanské louce.

 

6. Plešivec, Oltářík, Lipská hora

Z Vlastislavi po červ.zn. kolem Plešivce (je možné na něj vystoupit, když se přeleze žebřík oplocení obory), přes Děkovku, možno odbočit na Oltářík, je tam pěkně, zpět na silničku, dál po č.zn. až na Lipskou horu a do Medvědice, zpátky po silnici. Šla jsem část.

 

7. Milešovka

Na Milešovku jsem šla jednou z Bílky, podruhé z Černčic, tato varianta byla kratší. Nahoře se dá klidně strávit celý den.

 

8. Kopce kolem Milešovky

Z Černčic se dá také udělat okruh kolem dalších kopců, např. po zel.zn. přes Milíře na Sukoslav do Kostomlat pod Milešovkou, pak doprava po silnici a po červ.zn. se vrátit do Černčic. Na tuto cestu se chystám. Nebo menší okruh po m.+ č.zn. na rozcestí pod Březinou, kousek po silnici, po zel.zn. na Sukoslav, opět kousek po silnici a po zel.zn. přes Milíře zpět. Také jsem nešla.

 

9. Na Milešovku z Milešova

Z Milešova po červ.zn. na Milešovku. Dolů po modré zn. do Velemína, vedlejší silničkou na Březno, odtud po modré na Ostrý u Milešova, po sestupu se napojit na červ. zn. a po ní do Milešova. Šla jsem tento okruh z Března přes Ostrý a na Milešovku.

 

10. Z Černčic na Kletečnou

Po zel.zn. přes Bílku a Paškapole do obce Kletečná, odtud nezn. cestou výstup na Kletečnou kopec, dolů podle mapy některou z cest a připojit se opět na zel.zn., z Paškapole po žl.zn. , obejít nezn. cestou Milešovku a po modré se vrátit. Nešla jsem.

 

11. Mannsteinův kámen a  Milešovka

Z Března po silnici, kousek za obcí doprava na Mannsteinův kámen, pak zpět a dál na Velemín, Tam se připojit na modrou značku, po ní na Milešovku, zpět po modré, ale opačným směrem. Přejít na červ, zn., po ní do Milešova, po silnici pak do Velemína, na počátku obce zahnout doprava na polní cestu, vyjde se u Man. kamene a odtud do Března. Šla jsem, pěkné výhledy ze silnice mezi Milešovem a Velemínem.

 

12. NPR Březina

Z Lukova po m.zn. až narazíme na novou naučnou stezku, udělat celý její okruh a po m.zn. se vrátit. Nebo dojít na rozcestí pod Březinou a vrátit se po červ.zn. a cyklostezce.

 

13. Přes Portu Bohemicu

Z  Malých Žernosek. Od rozcestníku po zel.zn. doprava, stále po zelené přes Českou bránu do Litochovic, odtud po žluté, vede po silnici, na křižovatce odbočit do Chotiměři. Odtud vede zel.zn. do Oparenského údolí a do Malých Žernosek.

 

14. Chotiměř a Velemín

Opět z Malých Žernosek přes Oparenské údolí. U Černodolského mlýna po zel.zn. přes Chotiměř do Velemína, po modré zpátky k Černodol. mlýnu a stejnou cestou zpět. Vhodné pro jaro - květena v údolí.

 

15. Bořeň

.Zajímavý kopec s naučnou stezkou.Tuto trasu mám připravenou a ráda bych ji brzy uskutečnila. Z obce Kaňkov po červ. zn. na Kaňkov vrch, č.zn. se zde rozdvojuje na dvě vyhlídková místa, po jejich návštěvě zpět a po č.zn. pod Bořeň. Dál po zel.zn. až nahoru a dokončit celý zelený okruh až do Bíliny. U Teplického předměstí se připojí červ.zn. a po ní se vrátit.

 

16. Vrkoč aj.

Z Podlešína doprava po ž.zn. (odbočka k Vaňovské skále) na Vaňovský vrch, odtud vlevo po modré (odbočka k Milencům a pak vpravo k Josefínce). po modré do Vaňova. Dál podle Labe, po zel.zn. na Vrkoč, z rozcestí pod Vaňovem doleva po žl.zn. do Podlešína. Šla jsem v r.2009. Cesta k Josefínce byla zarostlá vysokými kopřivami a úplně se v nich ztratila, takže jsem  k ní nedošla. Je lépe vydat se tam brzy zjara, než stezky zarostou.

 

17. Vyhlídkový okruh z Dubic

Po zel.zn., pod Kameny, odtud po červ. přes silnici do Milbohova, zpět po modré přes Stebno a Moravany (žl. zn. na Skalky, výhled), do Dolních Zálezel, po zelené zpět do Dubic.

 

18. Podobný výlet po vyhlídkách

Z Radejčína po žl.zn. přes Doerellovu vyhlídku do Dubiček, Dubic, do Moravan, na Skalky, zpět po žl.zn. na modrou do D.Zálezel, po zel. do Dubic, po žl. stejnou cestou do Radejčína.

 

 

Středohoří lounské a přilehlá část Dolního Poohří

 

1. Kvítel, Baba, Podhrázský mlýn

Nechávám si tento výlet na jaro, až nebude tak vysoká tráva. Ze Solan (dobré parkování u hřbitova vedle trati) na Kvítel, po návratu opačným směrem po silnici na Babu u Děčan, na záp. straně kopce zajímavá skála podobná hlavě staré ženy. Z Děčan po silnici na Lukohořany, a někudy -  tuhle část cesty zatím neznám, půjde - li to, tak podle potoka k bývalému Podhrázskému mlýnu. Po silnici zpět do Solan.

 

2. Z Peruce na Stradonku.

Z Peruce po m.zn. na Krásnou vyhlídku (souběžně vede i pěkná naučná stezka), dál na Chrastín, tam doleva po žl.zn. do Stradonic, za hostincem podle místních ukazatelů doprava na rozhlednu, zpět zpočátku stejnou cestou, pod Chrastínem opustit žl.zn. a jít po naučné stezce a cyklostezce Débeřským údolím kolem Stradonického rybníka až na silnici, kde je hotel Oldřichův dub. Možno pokračovat dál naučnou stezkou, nebo jít doleva po silnici až k Oldřichovu dubu, u něj ostře vpravo do kopce podle několika rybníků a kolem Boženiny studánky zpět. Šla jsem nedávno, pěkné.

 

3. Z Peruce na menhir u Slavětína

Z Peruce tentokrát na opačnou stranu po červ.zn. přes Butinský les do Slavětína, tam podle mapy najít menhir (není daleko od silnice), zpět buď stejnou cestou, nebo podle mapy polními cestami, obejít Butinský les, až narazíme znovu na č.zn. a po ní se vrátit. Pokud zbude čas,  pak doporučuji zajet do Klobuk (7km), na další menhir a pak do nedalekého Panenského Týnce na nedostavěný gotický kostel.

 

4. Milá a Písečný vrch

Z Bělušic (dobré parkování u věznice) po m. zn. na Milou, pokračovat na Písečný vrch (dop. začátek května na sasanku lesní) , možno pokračovat až na Ranou (i dál, podle sil). Zpět buď stejnou cestou nebo improvizovat  polními cestami podle situace.

 

5. Třtěnské stráně a Kamenná slunce

Krátký výlet spíš pro botanicky založené. Ze Třtěna postranní silničkou (z návsi - dobré parkování), změní se v polní cestu a větví se, doleva na Syslík kolem hřbitova, doprava kolem místního smetiště, tak tudy. Dojít až do úrovně částečně zalesněné stráně vpravo. Procházet ji, jak to půjde, je místy dost zarostlá a až to nepůjde dál, vystoupit nahoru na pole a přes něj napříč přes hlavní silnici ke Kamenným sluncím. Šla jsem, mezi obilnými lány se dalo projít. Na obou lokalitách vzácná květena. Zpět po silnici, která odbočuje z hlavní do Třtěna, nebo si vymyslet vlastní postup.

 

6. Raná a Lenešický chlum

Z Hrádku po modré zn. na Ranou, pokračovat přes Lenešický chlum a Lenešický rybník třeba až do Loun. Zpět např. kolem Chlumu lesními a polními cestami k Rané, pěkné výhledy. Zabloudit se nedá.

 

7. Oblík a Červený vrch

Z Mnichova po zel. zn. přes Oblík ( vyšlapanou pěšinkou proti výstupu na Oblík se dá zajít na Srdov a Brník),  dál kolem Dobroměřického rybníku na Červený vrch. na něm je Ejemova chata s rozhlednou, byla jsem na ní. Po zel.zn. se dá dojít až do Loun, zpět stejnou trasou, nebo vymyslet vlastní.

 

8. Křesínské vrchy

Nejlépe z Duban, vede odtud polní cesta, po které se dostaneme na Jiřetín, doleva na Senec a Zadní vrch. U Sence se dá přes pole projít na Vrchu a Rohatec, později i na Viselec. Snadná orientace, přehledná krajina. Zajímavé rostlinstvo.

 

Krátké výlety pro zimní a podzimní krátké dny

 

1. Velké Žernoseky, Kalvárie, Libochovany

Z V.Ž. po zelené na Kalvárii, dál pak po žluté do Libochovan. Zpět polní cestou podle Labe. Šla jsem.

 

2. Skalní hřib Magnetovec

Ze Suletic širokou cestou naproti autobusové zastávce, dojít až pod Magnetovec, projít značený okruh a stejnou cestou zpět. Šla jsem delší trasu, tento úsek je pěkný.

 

3. Křemín a kostelík v Zahořanech

Ze Zahořan (obec spojená s Křešicemi, auto nechat na návsi) nezn. cestou podle mapy na vrch Křemín, zpět a opačným směrem ke krásnému zanedbanému kostelu, je při něm hřbitov a mezerou ve vratech se dá nahlédnout na vyplundrovaný interiér kostela. Jsou odsud pěkné výhledy na okolní kopce.

 

4. Holý vrch, Skalky, Hořidla

přístup na Holý vrch u Křešic je ze silnice mezi obcemi Encovany a Sedlec. Malá silnička vede k vodárně, od ní se dá projít Holý vrch. pozor na roční dobu, jde se po poli, které bývá oseté! Byla jsem zde a jsou odsud pěkné výhledy na Labe aj. Ze stejné silničky by měla vést na opačnou stranu cesta na vrch Skalky, do Třebutiček, odkud vede stezka na vrch Hořidla, kde je pěkná rozhledna. Šla jsem na ni několikrát z Jištěrp. Pokud někdo zvolí tuto variantu, doporučuji navštívit zříceninu kostelíčka Prachová (bývala tam kdysi víska) u obce Hrušovany.

 

5. Hradiště a Kamýk

Opět ze Skalice Poustevna na Hradiště po žl.zn., sejít až do Hlinné, po silnici doleva a zabočit výraznou polní cestou opět vlevo kolem vrchu Kamýk (dá se na něj vystoupit), dostaneme se na silnici pod Mentaurovem a dál vede polní cesta do Skalice, tam doleva po červ.zn. do Skalice Poustevna. Šla jsem několikrát.

 

6. A další krátké výlety si může každý s mapou v ruce vymyslet sám. Je z čeho vybírat.

 

------------------------

Zdena VojtíškováTuristika > Turistické trasy > Průvodce Českým Středohořím pro autoturisty


Úvod
Napište nám 
Copyright