ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

TRIANGLY
(triangulační věže)

cyklus: Neznámé středohoří

Když se ráno probudím a zadívám se na fotografii svých rodičů, uvědomím si, jak málo jsme o nich znali a jak málo o nás vědí naše děti a vnoučata. Chci připomenout jednu z oblíbených zábav, nás starších (dnes bychom řekli adrenalinových) - lezení po dřevěných triangulačních věžích, čím byla větší, tím větší požitek. Na měřící plošinu k měřícímu stolku vedly žebříky, ti „opravdoví kluci“, jak říkal pan Horníček, však šplhali po kládách ještě výš, až pod špičku věže. Občas nás nějaký „pan Fajst“ honil dolů, ale nahoru se za námi neodvážil.

Dnes v Českém středohoří neznám triangulační věž, „triangl“, na který by se dalo vylézt. Na řadě kopců jsou pouhé zbytky připomínající naše dávná dobrodružství.

Triangulační věže jsou pozůstatky trigonometrické sítě, vybudované již na počátku devatenáctého století za účelem zkvalitnění vojenských i civilních map. Území Rakouska i Čech bylo značně členité, kopce pokryté lesy, proto se stavěly dřevěné měřické věže o výšce zhruba 30 m. Špička věže (záměrný bod) byla přesně nad měřícím stolkem, stolek přesně nad kótou. Hustota věží v trojúhelníkové síti několika řádů po celém Rakousku Uhersku byla podle členitosti terénu od několika až po desítky kilometrů. Poslední věž byla postavena ještě v roce 1994. V síti se využívaly i věže kostelů, rozhledny, kopce (např. Milešovka). V každém trojúhelníku pak zeměměřič ze tří bodů zaměřoval terénní tvary, stavby, ... .

Dnes si každé větší dítě svoji polohu s přesností na několik metrů zjistí podle GPS. Vítám hru geocaching, hledání pokladů, která přivede pár „mladých“ do přírody (o geocachingu více zde). Sám jsem si jako „mudla“ s vnučkou v Opárenském údolí a na Lovoši „zakačeroval“.

Kompletní malý „triangl“ se ještě nachází na Štěpánovské hoře, nebezpečná věž je na Soudném vrchu, trosky věže na Pákově hoře, Širokém kameni, Širokém vrchu, na severovýchodě od Magnetovce nad Velkým Březnem jsou zbytky mohutnější věže, nepatrné zbytky jsou na řadě dalších kopců, na Pařezu zbyla pouze kamenná základna. Třípatrová věž byla i na nejvyšším vrchu Verneřického středohoří na Sedle. Pokud počítáme Vlhošť ke středohoří, tak tam stála dokonce pětipatrová věž.

Téma triangulačních věží včetně ukázek zachovalých věží v Čechách a na Moravě s turistickými informacemi zpracovává kniha Vladimíra Pohoreckého Po stopách triangulačních věží a ….. .

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Tři ukázky kompletních věží jsou převzaty z internetu, mapa převzata z mapy.cz.
















Turistika > Turistické trasy > Triangly“ - triangulační věže

Úvod
Napište nám 
Copyright