ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Vyhlídky na Deblíku
cyklus: Neznámé středohoří

Noc předtím jsem přehltal knížku o paralelních světech. Začínal jsem být unavený, schylovalo se k večeru a blížil jsem se od Trabice po modré k Sebuzínu. Ještě jsem se rozhodl zdolat Deblík, po známé cestě nad dlouhým strmým svahem se objevila vyhlídka, která tam dříve nebyla, začalo se šeřit, tak jsem se nezdržoval a po cestě pod vrcholem odříznuté těžbou v lomu pokračoval na plošinku pod vrcholem. Najednou jsem zkameněl, v ohybu cesty stál malý černý mužík s vozíkem a cosi nakládal. Okamžitě se mi vybavil předchozí název vrchu Ďáblík, permoníci, zlato a převozník, který se zbaví prokletí, když strčí veslo někomu jinému do ruky. Náhle mi bylo jasné, strčí mi kámen do ruky a budu věčně stavět vyhlídku. Chuť dorazit zbylých pár metrů k vrcholu mě přešla, tam by mě ďáblík viděl.

(Při další návštěvě Deblíku jsem v místě, kde stál ďáblík našel stříbrnou lžičku.)

Deblík je jedním z nejfotografovanějších kopců, díky vyhlídce na Labe z terasy od Dubického kostelíka. Návštěvnost vrcholu již není taková, protože na vrchol nevede turistická cesta a i když výstup není tak obtížný, z okolní modré odrazuje strmost svahů a hlavně nebezpečné a neohrazené lomy. Kopec je porostlý smíšeným porostem, na vrcholu převažují duby. Součástí masivu je i nižší Malý Deblík, oddělený severozápadním lomem.

Přístup na vrchol je prostý a poměrně snadný. Asi sto padesát metrů před křižovatkou „Kostelní sedlo“ při výstupu od Sebuzína po modré se před lesíkem objeví na pravé straně lesní cesta, po ní se jde asi dvě stě metrů na okraj dalšího lesa pod vlastní kužel Deblíku a zabočí vpravo, po chvíli se cesta rozdvojuje, aby se později opět spojila, horní cesta je místy hodně kamenitá, spodní pohodlnější. Pár metrů po jejich spojení se cesta ztratí, míří totiž doleva přímo vzhůru až k vyhlídce na kamenitém podstavci. Dále pokračuje kolmo doleva vrstevnicová pohodlná cesta končící nad lomovou stěnou. Nad malou plošinou v zákrutu cesty prosvítá mezi dubovým porostem vrcholek. Na vrcholu je několik kót a na hřebínku vlevo jižní vyhlídka s vrcholovou knihou a přikovanou stoličkou. Náročnější turista může přejít od severní vyhlídky po skalnatém hřebeni až na jižní vyhlídku.

Přístup k Deblíku od Církvic přes chatovou osadu, zpočátku lesní cestou, ke konci nebezpečným stoupáním nad severozápadním lomem popisuje web: www.kibitz.estranky.cz

Nová severní vyhlídka se objevila v roce 2008. Je postavena na umělém podstavci z drobných kamenů spojených maltou a poskytne odpočinek po náročném stoupání. Před vyhlídkou byly vykáceny stromy, takže se otvírá pohled na Labe, na levém břehu se zdvihá Vaňovský kopec nad Chvalovem a okolní vršky, na pravém břehu jsou nevýrazné ploché kopce od Havraní skály až k Vysokému Ostrému.

Z jižní vyhlídky jsou při dobrém počasí vidět kopce od Plešivce, nad Hradištěm v pozadí Říp, Radobýl, panorama od Lovoše přes Lipskou horu až ke Kubačce, Milešovce a Kletečné. Často ale není pro mlhu vidět ani Labe pod kopcem.

Výhledy z jižní vyhlídky za lepšího počasí, další foto Deblíku a Malého Deblíku uložil autor výše zmíněného webu na rajče.net pod heslem deblík.

Pod vrcholem je plošinka s krmelcem, která na první pohled říká, že není přirozeného původu. Když se podíváte na Libochovanskou kotlinu obydlenou nepřetržitě několik tisíc let, lemovanou řekou, kopci: Hrádek, Strážiště, Kamýk, Plešivec, Trabice, Deblík, Malý Deblík, musí se vám zde vybavit strážní nebo obětní místo zdejších pravěkých obyvatel.

Novodobá historie, kamenolomy je rozporuplná, těžba čediče, započatá roku 1925, ukončená koncem minulého století zanechala na Deblíku dva velké a několik menších lomů, které teď čekají na plánovanou rozsáhlou rekultivaci. Za záchranu Deblíku byla obětována Trabice, která má být odtěžena celá (územní plán Libochovany).

Pohled na lomy na Deblíku a Trabici, provozované firmou Unimex severokámen a.s., ukazují následující weby:
www.geology.cz
www.euroviakamenolomy.cz

Příjemné posezení na lavičkách na Deblíku a krásné výhledy přeje

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice Mapa převzata z mapy.cz.


Turistika > Turistické trasy > Vyhlídky na Deblíku

Úvod
Napište nám 
Copyright