ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Vyhlídky u Lukova
(Velká skála a Malá Skalka)
cyklus: Neznámé středohoří

Vesnice Lukov a Štěpánov, dnes poklidná oblast leží v údolí, mezi dvěma magmatickými masivy: Březinou a Hradišťany. Mezi nimi vedla nejzápadnější ze tří cest pravěké Chlumecké cesty z Lovosic do Drážďan přes Chlumecký průsmyk, od Velemína k Milešovu, Lukovu, Štěpánovu, zaniklým Radovesicím a Bílině.

Před třemi tisíci lety tady nebylo radno chodit. Na obou masivech byly v té době opevněná hradiště lidu kultury knovízské, u které bylo prokázané lidojedství. Ještě dnes jsou na obou kopcích rozsáhlé valy. Své teritorium kontrolovali strážci určitě i ze dvou skalnatých vyhlídek, z Velké skály měli pod dozorem jih a východ, z Malé Skalky sever a západ, z obou pak měli cestu přímo pod sebou.

Velká skála je magmatický čedičový suk v jižním svahu Březiny nad Lukovem, svahy jsou porostlé smíšeným lesem. Poskytuje půlkruhový výhled na jih od hradu Ostrého s Řípem v pozadí, přes Táhlinu, Hradišťany, Radovesickou výsypku s chemičkou Litvínov pod Krušnými horami až po Štěpánovskou horu.

Nejpohodlnější přístup na vrchol je ze silnice z Lukova ve směru k Milešovu asi po půl kilometru doleva po polní cestě, v ohybu na okraji lesa vzhůru do svahu a pak po sto padesáti metrech doleva volně lesem ke skalce.

Malá Skalka, trachytový vršek, je přístupná ze dvou směrů, se shora od Hradišťan a Skalky nebo ze silnice Bílina Lukov. Obě cesty se sejdou v sedle mezi Malou Skalkou a Skalkou, odtud je již vidět mezi duby a buky skalnatý hřebínek. Výhled je severním a západním směrem na okrajové kopce středohoří a Krušné hory. (Fotografie z Malé Skalky jsou typické pro podkrušnohorské počasí „kouřmo“.)

Přímo před vyhlídkou se rozkládá až 70 metrů hluboká Radovesická výsypka, která se spolu se sousední starší Chotějovickou výsypkou stává zajímavým rozsáhlým turistickým cílem. I výlet na Malou Skalku je možné ukončit po okraji výsypky. V místě bývalého Hetova lze sejít do vzniklého údolí a podle nového potoka a zadržovacích nádrží přejít kolem půvabného kopečku Dřínek (podobného Tobiášově vrchu u obce Kozly) až přes zaniklé staroslovanské bílinské hradiště nebo údolí Bezovka do Bíliny. Pro cyklisty je otevřená silnice na druhé straně výsypky z Bíliny do Kostomlat.

Základní a aktuální informace o stavu výsypky jsou na webu obce Hrobčice: www.hrobcice.cz

Kolik soudních sporů by dnes vyvolal fakt, že před zasypáním údolí Radovesickou výsypkou tady byl přirozený průduch, kterým odvětrávalo podkrušnohorské údolí.

Mezi oběma vyhlídkami je Štěpánovská hora s rezervací., která si zaslouží samostatnou návštěvu I zde je překrásná vyhlídka na jih a mezi stromy na severozápad.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.

Turistika > Turistické trasy > Vyhlídky u Lukova (Velká skála a Malá Skalka)

Úvod
Napište nám 
Copyright