ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat

Upolíny pod Lipskou horou
cyklus: Neznámé středohoří

Nejhezčí a nejpříjemnější přístup na Lipskou horu je ze severu od chatové osady Páleč přes nádherné louky, vpředu z této strany zakulacená Lipská hora, vzadu Milešovka vlevo ve výhledech Košťálov, Hazmburk, Vršetín, Plešivec a všude kolem vyjeté luční cesty vlnící se zelené trávy a drobná barevná kvítka.

Na konci dlouhé louky čeká jedna z nejhezčích kytiček středohoří upolín. Je skrytý u potoka na rozhraní louky a lesa na okraji Lipské hory. Z „červené“, vedoucí kolem pouhých asi sto metrů je téměř neviditelný.

Upolíny, kvetoucí koncem května, byly tentokrát hlavním cílem výletu našeho turistického oddílu, druhým cílem dobytí vrcholu Lipské hory. Závěr výletu, dlouhého asi 16 km, byl nad Opárnem u autobusové zastávky.

K přístupu na začátek trasy jsme použili nově prodloužené autobusové linky 582 506 z Bíliny do Kostomlat do Lovosic s výstupem v Milešově, jediného vhodného spojení o víkendu do středohoří.

Mimo program jsme v Milešově nahlédli do starého, náhodně odkrytého sklepení pod Milešovským zámkem.

K loukám jsme přešli po silnici z Milešova ve směru k Štěpánovu a odbočili kolem chatové osady Páleč ke křižovatce s lesní cestou na okraji louky, kde lze i zaparkovat a kromě Lipské hory se vydat na Lhotu, Táhlinu a další kopce u masivu Hradišťany.

Po zhlédnutí upolínů se část turistů z různých důvodů oddělila a vrátila se po „červené“ přes Kocourov zpět do Milešova a Velemína k autobusové zastávce.

Výstup na vrchol je dostatečně popsán v příspěvku paní Roznětínské, včetně skutečnosti, že od poslední značky na úpatí vlastního kužele není k vrcholu stezka značena (ale nelze jinam):
www.ceskestredohori.cz/clanky/z-lipske-hory-na-oltarik.htm

Návštěvnost hory je nezaslouženě malá, přestože výhled odtud je jeden z nejkrásnějších ve středohoří. Odrazuje i značná vzdálenost hory od dopravních prostředků, zejména o víkendu, i strmost kopce při pohledu z dálky, přesto je výstup s hůlkami naprosto bezpečný a zdolali ho bez problémů i nejstarší členové našeho oddílu.

Osobně mě Lipská hora fascinuje a vzbuzuje představy jako dominanta údolí nad blízkým slovanským hradištěm Vlastislav, na rozhraní území Lučanů a Lemůzů, a prameniště „historické“ říčky Modly.

O upolínech alespoň jeden příspěvek z internetu:
www.ceskestredohori.cz/kvetena/upolin-nejvyssi.htm

Při sestupu do Medvědic jsme jako vždy nenašli správnou trasu po „červené“ a museli přejít přes vysokou trávu na louce až na horní konec obce a na značku narazili až na návsi.

Součástí našich výletů je posezení s kamarády turisty na „pivečku“, v Kocourově jsme se nemohli v jedné z mála restaurací ve středohoří nezastavit, i když nás ještě čekalo asi deset kilometrů do cíle v Opárnu kolem hradu Ostrého, Viničky do Března, po „modré“ do Struženky, „žluté“ na okraj Lovoše a zbytek po silnici do Opárna.

Fotografie jsou z výletu s turisty dne 25. května a přípravného výletu s manželkou 8. května t.r.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.


Turistika > Turistické trasy > Neznámé středohoří L. Buky > Upolíny pod Lipskou horou

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner