Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Milešovka

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Milleschauer Berg
Donnersberg
Hromová hora

TYP hora
přírodní rezervace
rozhledna

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Lovosice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°33'19.485"N, 13°55'53.482"E
POPIS
Nejvyšší hora Českého středohoří (836,6 m) s úchvatným výhledem do krajiny. Na vrcholu se nachází meteorologická observatoř s rozhlednou.

Milešovka je po právu nazývána královnou Českého středohoří. Vděčí za to nejen své nadmořské výšce, ale též krásnému, kuželovitému tvaru, který se vznešeně tyčí nad ostatními vrcholy. S průměrnou rychlostí větru 8,5 m/s (= 30,5 km/hod) je vrchol hory největrnějším místem České republiky, bezvětří zde bývá v průměru jen 8 dní v roce. Ne náhodou její německý název zní "Donnersberg" ("Hromová hora"). Právě zde je zaznamenáváno také nejvíce bouří na našem území.

Z geologického hlediska je Milešovka kupou budovanou sodalitickým trachytem. Její svahy, které dosahují sklonu až 30°, pokrývá přirozený lesní porost. Vytrvalé působení silných větrů ve vrcholové partii má za následek formování smrkových větví do tzv. vlajkových a bajonetových tvarů. Bohužel je v současnosti tento přírodní úkaz prakticky zcela zničen nepříznivým působením imisí. Z biologického hlediska jsou velmi ceněny i bezlesé části hory. Jedná se o skalní výchozy, sutě a skalní stěnu "Výří skály" při jihozápadním úpatí. Právě v těchto místech se nachází většina významných druhů rostlin. V roce 1874 zde byl dokonce objeven velmi vzácný jazýček jaderský - orchidej, která nebyla na území Čech nikde jinde zaznamenána. Vyskytuje se zde i řada chráněných druhů ptactva, hmyzu a měkkýšů.



Člověk navštěvoval vrchol hory odpradávna, o čemž svědčí archeologické nálezy keramiky datované od mladší doby kamenné. V této souvislosti lze uvažovat o kultovním významu hory v období pravěku. Dění na vrcholu Milešovky znovu ožilo na počátku 19. století a to s rozvojem turistiky. Roku 1819 sem zavítal slavný německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt. Ten byl výhledem natolik nadšen, že ho označil za třetí nejkrásnější na světě a až do roku 1839 se sem pravidelně vracel. V roce 1825 začal Antonín Weber, hostinský z Milešova, prodávat turistům na vrcholu hory občerstvení. Pro tyto účely zde vybudoval z větví a roští chatu, kterou vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Tato proslulá "mechová chýše" byla záhy nahrazena zděnou stavbou a v roce 1850 zde byla vybudována také kamenná rozhledna. Další významná stavební aktivita se datuje do roku 1903, kdy zde počala stavba meteorologické observatoře s vyhlídkovou věží. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí. Přístup na rozhlednu nebyl donedávna vůbec možný. Až díky aktivitě obecně prospěšné společnosti "Milešovka" se v roce 1998 podařilo zpřístupnit spodní ochoz rozhledny i pro veřejnost. Zbývá ještě dodat, že nákladní obsluhu vrcholu zajišťuje průmyslová lanovka vybudovaná v severním svahu hory.

PŘÍSTUP
Vrchol Milešovky je přístupný po červené turistické značce vedoucí ze Žimu přes Bílku do Milešova a po modré turistické značce vedoucí z Kostomlat přes Černčice do Velemína. Výstup na vrchol vede po strmých kamenitých cestách. Na vrcholu se nachází dvě občerstvení s prodejem suvenýrů. Pro návštěvu rozhledny je zapotřebí zazvonit u branky a vyčkat příchodu zaměstnance observatoře. Při skupině nad 20 lidí je možno absolvovat odborný výklad.
VLAK Bořislav (4,5 km), Chotiměř (5km)
AUTOBUS Milešov (3 km), Bílka, rozc. Milešovka (3,5 km)
PARKOVÁNÍ záchytné parkoviště před obcí Bílka (v sezóně placené, 2,5 km)
v obci Milešov (3 km)
v obci Velemín (5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Balbínův popis Milešovky (před r. 1681)
Na Milešovce (Jana Haasová)
Po stopách milešovského Himantoglossa (Jiří Šedivý)
Pod Milešovkou (Jana Haasová)
Podmilešovské rondo (Jana Haasová)
Mannsteinův kámen a Milešovka (Zdena Vojtíšková)
Báseň "Srpnová Milešovka" (Jana Haasová)
Přes Ostrý na Výří skály (Zdena Vojtíšková)
Zasněžená Milešovka (Ladislav Buka)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Webová kamera a aktuální stav počasí na Milešovce
Meteorologická observatoř Milešovka
Televizní dokument ČT z cyklu Magické-hory věnovaný Milešovce za doprovodu V. Cílka a K. Fialové
Obecně prospěšná společnost Milešovka
Milešovka na Wikipedii
Milešovský spolek přátel přírody

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno červen 2013
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hory a skály - Přírodní rezervace - Rozhledny > Milešovka

Úvod
Napište nám
Copyright
Letovisko Primorsko