Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Sněženka podsněžník

Fotogalerie: Sněženka podsněžník - Galanthus nivalis L.
Fotogalerie


Vědecký název: Galanthus nivalis L.
Čeleď: Amarylkovité   Amaryllidaceae


Status: Patří k ohroženým druhům naší květeny - kat. C3, ve stejné kategorii je chráněna zákonem - §3, je také zařazena do seznamu ohrožených druhů v mezinárodní úmluvě CITES


Sněženka podsněžník - Galanthus nivalis L. Rozšíření: Evropa. U nás velmi roztroušeně po celém území od nížin do hor. V Českém středohoří není původní, vyskytuje se např. řídce podél některých potoků (Pokratický, Bobří, v Opárenském údolí aj.), nejznámější a nejbohatší populace se nachází v PP Dobříňský háj a v sousedním Záluží - zachovalých fragmentech lužních lesů nedaleko Roudnice nad Labem.


Ekologie a biologie: Roste v lužních lesích, podél vodních toků, na vlhčích loukách, v humózních listnatých i smíšených lesích, křovinách, druhotně často na antropicky ovlivněných stanovištích, v příkopech, parcích, v okolí chatových zástavb apod. Kvete od února do dubna. Semena bývají roznášena mravenci, kteří se živí jejich olejnatými přívěsky. V zahradách se často pěstuje v několika odrůdách včetně plnokvěté. Je jedovatá.


Zdroj:
Klíč ke květeně ČR

Zobrazené fotografie:
PP Dobříňský háj, únor a březen 2011, březen 2012 a 2013, Bobří soutěska, březen 2012

Články a příspěvky: Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto tématu, napište nám.


Autor: Zdena Vojtíšková, aktualizováno: únor 2014


Sněženka podsněžník - Galanthus nivalis L.Encyklopedie > Květena Českého středohoří > Sněženka podsněžník

Úvod
Napište nám 
Copyright