ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Labské údolí


2. FOTO   3. FOTO

DALŠÍ JMÉNA Elbetal
TYP údolí
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří, Milešovské středohoří

Děčín, Litoměřice, Lovosice, Ústí nad Labem, Velké Březno

POPIS
Ačkoliv tok řeky Labe omývá svým pravým břehem masiv Českého středohoří již od Křešic na Litoměřicku, vlastní údolí se začíná formovat až od oblasti Velkých a Malých Žernosek, kdy se z levého břehu řeky zdvihá majestátní dvojvrší Lovoše s Kybičkou. Avšak vlastní branou do Českého středohoří je severozápadně od Žernosek situovaný úzký a skalnatý kaňon, známý pod jménem Porta Bohemica – Brána Čech. Za ní následuje Libochovanská kotlina, zakončená na pravém břehu vrchem Deblíkem, na levém břehu horským masivem, jemuž dominuje známý Dubický kostelík. Zde se stáčí údolí k východu a za levotočivou zákrutou u Sebuzína se zařezává do hlubokého kaňonu, který je zakončen až ústeckou kotlinou. Té na pravém břehu dominuje mohutná skála hradu Střekova, na levém břehu pak výrazná silueta výletní restaurace Větruše. Právě pod Větruší se do Labe vlévá řeka Bílina. Díky prudkým srázům labského kaňonu v okolí Ústí se na pravo i levo-břežních přítocích nalézá řada krásných vodopádů. V Ústí se prodírá Labe další skalní branou, tvořenou na pravém břehu Kamenným vrchem, na levém pak mnohem výraznější Maránskou skálou. Za tímto úsekem následují Krásnobřezenská, Svádovská a Neštěmická kotlina. Poslední jmenovaná je ukončena krásnou siluetou Kozího vrchu a na ostrohu nízko při Labi položeného valtířovského kostela. Za ním se nachází Velkobřezenská kotlina zakončená masivem Sokolího hřebenu. Za Povrly a Malým Březnem se Labe ponořuje do hlubokého zalesněného údolí pod masivem Bukové hory. Toto údolí je za Těchlovicemi oživeno skalní siluetou hradu Vrabince. Tok řeky je naposledy pevně sevřen do úzkého kaňonu před Nebočady v místě nazývaném dle staré pověsti Dívčím skokem. Za ním se již údolí rozevírá v Děčínskou kotlinu, které na levém břehu dominují čtyři samostatné kopce včele s dominantním vrchem Chmelníkem, zatímco pravý břeh tvoří relativně kompaktní horský masiv. V Děčíně, na soutoku s řekou Ploučnicí opouští, Labe definitivně České středohoří a jak napovídají pískovcové skály Pastýřské stěny a Děčínského zámku, vtéká do neméně krásného údolí v oblasti nazývané Labskými pískovci.

Labské údolí je odpradávna také významnou dopravní cestou. Kromě lodní dopravy se zde nachází frekventované silnice i železnice. Zároveň je toto údolí sídelním prostorem s obytnou i průmyslovou zástavbou. Nic z toho však neubírá na kráse velkolepé přírodní scenérii doplněné řadou kulturních památek, zajímavých míst a výhledů. Největší skvrnou na kráse, je zde těžba kamene, která s požehnáním úřadů a institucí určených k ochraně přírody nešetrně zasahuje do reliéfu údolí. Přesto však labské údolí zůstává jedním z nejpůsobivějších míst Českého středohoří a určitě stojí za návštěvu. Jeho turistickou atraktivitu v současnosti zvyšuje nově budovaná cyklostezka na pravém břehu, která se stala oblíbeným místem pro vyjížďky na kolech a kolečkových bruslích.

PŘÍSTUP
Labským údolím prochází řada turistických stezek a v současné době je zde postupně budována i cyklostezka. Přívozy přes Labe fungují mezi Velkými a Malými Žernoseky a mezi Velkým Březnem a Neštědicemi. V Ústí nad Labem se nacházejí celkem čtyři mosty (pouze pro pěší je určena lávka nad zdymadly mezi Vaňovem a Střekovem, v centru města se dále nachází železniční most s lávkou pro chodce a dva silniční mosty rovněž přizpůsobené pro chodce). Další skupina mostů se pak nachází v Děčíně, přičemž chodcům jsou přizpůsobeny dva mosty silniční, zbylé dva mosty jsou určeny pouze železnici.

Zobrazit na: mapě

ŽELEZNIČNÍ ZASTÁVKA

AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA

levý břeh: trať č. 90 v úseku Lovosice - Děčín,
pravý břeh trať č. 72: Velké Žernoseky - Ústí n.L.-Střekov, trať č. 73: Ústí n.L.-Střekov - Děčín-Východ

levý břeh: Lovosice - Děčín-autobusové nádraží
pravý břeh: Velké Žernoseky - Děčín-poliklinika

ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY V. Wachsmann: Severní Polabí: Údolí Labské jižně nad Ústím
V. Wachsmann: Severní Polabí: Údolí labské od Krásného Března k Děčínu

vložit odkaz

AUTOR Mgr. Jiří Šedivý, únor 2004, aktualizováno červenec 2008


Turistika > Rokle a údolí > Labské údolí

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner