Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Střekov

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Schreckenstein

TYP hrad
skála

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Ústí n.L.

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°38'22.888"N, 14°3'4.045"E
POPIS
Hrad Střekov, jedna z nejvýraznějších dominant města Ústí nad Labem a labského údolí se rozkládá na temeni mohutné znělcové skály, vysoko nad tokem řeky Labe. Jeho výrazná poloha a romantický vzhled inspirovaly řadu světových, českých i regionálních umělců.

Pomineme-li archeologické nálezy z doby prehistorické, spadají počátky stavby hradu do období před rokem 1319. Tehdy pověřil král Jan Lucemburský jistého Pešíka z Veitmile, aby vybudoval na strmé skále nad korytem řeky Labe hrad. Ačkoliv byl hrad královským majetkem, přímé řízení hradu přenechával král šlechticům, kteří měli hrad v užívání. Po Pešíkovi z Veitmile se v držení hradu střídala řada dalších šlechticů, někteří z nich o něj vedli mezi sebou ozbrojené střety. Z majetkoprávního hlediska byl pro hrad důležitým zlomem konec 16. století, kdy se jeho majitelem stal šlechtický rod Lobkoviců. Těžké rány hrad Střekov utrpěl za válek v 17. a 18. století. Teprve až s obdobím romantismu a přílivem turistů v první půli 19. století zde dění opět ožívá, hradní stavby jsou opět adaptovány, vzniká tu výletní restaurace a svou návštěvou poctila hrad řada významných osobností. Nalezneme mezi nimi například Richarda Wagnera, J.W.Goetha či K.H. Máchu. Ve dvacátém století byl hrad Lobkovicům dvakrát zkonfiskován, nejprve za okupace v roce 1938, po druhé v roce 1947. Po pádu socialismu se hrad opět navrátil do majetku rodiny Lobkoviců.Hrad Střekov lze rozdělit ze stavebního hlediska na čtyři části. V prostoru dnešního parkoviště v sedle pod hradní skálou se nacházel hospodářský dvůr. Na něj navazovala další zástavba podhradí, která pokračovala až k věžovité bráně. Tou se vstupovalo do předhradí, které se nacházelo na skalní terase nad labským tokem. V prostoru předhradí se kromě vstupní brány dochoval nejlépe tzv. rytířský sál. Od rytířského sálu se stoupalo po schodech vzhůru k brance, ústící do hradního jádra. Tam se nachází zbytky podsklepeného paláce, ze kterého se nabízí úžasný pohled do labského údolí. Za palácem následovala budova kaple, menší, dodnes dochovaný věžovitý palác a hlavně válcová věž - bergfrit, která je hlavní dominantou celého hradu. Odsud, z hradního jádra se po padacím mostě vstupovalo do poslední části hradní dispozice. Tato, nejvýše položená část hradu je obvykle nazývaná též jako citadela. Protože zde byly hradní stavby z valné části zcela zničeny, není možné bezpečně určit funkci této části hradu.

PŘÍSTUP
Přístup na hrad Střekov po turisticky značených cestách je možný ze čtyř směrů: po červené značce od Střekovského nádraží, po zelené turistické značce vedoucí z Brné, po žluté značce vedoucí z Vaňova přes Labe po střekovských zdymadlech a rovněž po červené turistické značce vedoucí soběžně s trasou naučné stezky od Nové Vsi.

Otevírací doba hradu:
27.3. – 30.4. ST – NE 9:30 – 16:00
  1.5. – 31.5. UT – NE 9:30 – 17:00
  1.6. – 31.8. UT – NE 9:30 – 18:00
  1.9. – 30.9. UT – NE 9:30 – 17:00
1.10. – 31.10. ST – NE 9:30 – 16:00

Po předešlé dohodě lze sjednat prohlídku hradu i v jiné dny.

V případě státního svátku je otevřeno i v pondělí. Poslední prohlídka začíná 30 minut před oficiálním koncem návštěvní doby. Možnost samostatné prohlídky celého objektu se zapůjčeným průvodcovským textem bez časového omezení. Mimo prázdniny ÚT – PÁ pouze samostatné prohlídky se zapůjčeným textem.

Na hradě je k dispozici několik restaurací, konají se zde také noční prohlídky, svatební obřady, součástí hradu je i minigalerie.

VLAK Ústí n.L.-Střekov (1,5 km), Ústí n.L.-hl. nádraží (3 km)
AUTOBUS MHD: č. 17, 27: zastávka Pod hradem (0,4 km), č. 9, 60, 62: zastávka Karla IV. (0,4 km)
PARKOVÁNÍ Prostorné placené parkoviště je situováno přímo pod hradem a podél příjezdové cesty (od Brné) k hradu.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Stavební historie hradu Střekov (autor Jiří Šedivý)
Střekov - Zřícenina umělců (autor Michaela Košťálová)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Oficiální stránky: www.hradstrekov.cz
Virtuální prohlídka hradu: www.virtualtravel.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno březen 2013
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Hrady, zámky, tvrze - Hory a skály > Hrad Střekov

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner