ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Muzeum lehkého opevnění Ústí nad Labem - Hostovice


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Bunkr č. 186
TYP muzeum
bunkr
OBLAST Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS 50°39'9.327"N, 14°1'30.362"E
POLOHA Zobrazit na: mapě
POPIS
Muzeum lehkého opevnění vzor 36 Ústí nad Labem - Hostovice se nachází v objektu rekonstruované pevnůstky č.186/XI na úseku Trmice.

Muzeum se zabývá rekonstrukcí jednoho z objektů československého předválečného opevnění budovaného v letech 1935-1938. Založeno bylo z iniciativy členů zájmového spolku Klub vojenské historie Trmice jakožto jediné muzeum opevnění na Ústecku. Jeho náplní je uchování památky "odhodlání předešlé generace našeho národa bránit republiku".

Muzejní expozice je v objektu instalována pouze během otvíracích dnů a její obsah je obměňován. Ve střelecké místnosti seznamuje návštěvníky s historií předválečného opevnění v Československu a na Ústecku. Její nedílnou součástí jsou předměty ze sbírek spolku jako dobové uniformy, fotografie aj. Základními pilíři výbavy jsou jeden lehký a dva těžké kulomety z výzbroje předválečné československé armády, kterými bylo lehké opevnění tehdy vyzbrojováno: LK vz. 26 (v expozici představován LK vz. 30J), TK vz. 37 a TK vz. 7/24 (v expozici původní rakousko-uherský typ Schwarzlose M07/12).V případě tohoto bunkru se jedná o typ "C", tedy o objekt se třemi střílnami. Vybaven byl třemi kulomety, zásobami střeliva a periskopem, osádku tvořilo šest mužů. Jeho úkolem byl dohled nad silnicí Ústí nad Labem - Trmice a zamezení případného pokusu nepřítele o překročení řeky Bíliny. Ve střeleckém prostoru bunkru se nacházela ústecká chemička i západní nádraží. Bunkr zároveň poskytoval ochranu nedalekému postavení dělostřelectva. V září roku 1938 zde došlo k přestřelce mezi obránci objektu a henleinovským provokatérem, nevyžádala si však žádné zranění. Za války byl bunkr využíván patrně jako pozorovatelna, při spojeneckém bombardování města Ústí nad Labem v roce 1945 utrpěl menší šrámy. Po válce sloužil bunkr jako příležitostné smetiště, zlomovým bodem se stává rok 2005, kdy počínají snahy o rekonstrukci objektu se záměrem vytvořit zde muzeum.

PŘÍSTUP
Muzeum se nachází v bunkru nad dálničním přivaděčem mezi Trmicemi a Ústím n.L., přímo u odbočky do Hostovic (křižovatka ulic Žižkova a Hostovická).

Muzeum bývá příležitostně otevřeno na státní svátky a mimořádně i mimo ně, termíny otevření jsou zveřejňovány na internetových stránkách muzea ( návštěvní dny - otevírací doba )

Kontaktní osoba:
Ing. Josef Drobný ml.
tel.: +420 777 042 031
e-mail: pepa-drobny@email.cz

VLAKÚstí n.L. západ (600 m), Ústí n.L. hl.n. (2 km)
AUTOBUSautobusové nádraží (850 m)
MHD: zastávka Japex (200 m, zastávka pouze na znamení): linka č. 13 a č. 19
PARKOVÁNÍ u objektu je možné parkovat
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Virtuální naučná stezka "Bunkry v okolí Větruše"
Exkurze po linii lehkého opevnění v okolí Větruše (Jiří Šedivý)

Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY oficiální stránky Muzea lehkého opevnění: http://lo36.wz.cz
www.ropiky.net


vložit odkaz
AUTOR Josef Drobný, květen 2006, aktualizováno říjen 2009


Turistika > (Muzea a galerie) (Technické památky) >Muzeum lehkého opevnění Ústí nad Labem - Hostovice

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner