Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Pikartská věž

Fotogalerie - Pikartská věž

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Pikhartturm
Muzeum čertů
Pekelné sklepy

TYP věž městského opevnění
hradní věž
muzeum

OBLAST Ralská pahorkatina

REGION Úštěk

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°35'2.058"N, 14°20'36.114"E
POPIS
Nejlépe dochovaná věž středověkého opevnění v Úštěku. V současnosti zde sídlí Muzeum čertů, které využívá pro svou expozici i přilehlé středověké sklepní prostory.

Stavitelem věže byl údajně v roce 1428 tehdejší majitel úštěckého panství, husitský hejtman Václav Carda z Petrovic. Věž je čtverhranného půdorysu a je zakončena valbovou šindelovou střechou. Vystavěna je výhradně z pískovcových kvádrů a její stěny dosahují síly téměř dvou metrů. Po požáru, který zde propukl v roce 1859, nebylo již nejvyšší (čtvrté) podlaží obnoveno do původní výše. Dodnes zde ale nalezneme původní prevét, tedy středověký suchý záchod, vysazený z vnější stěny věže.

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Zároveň s tím byla totiž zařazena do vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela. Později byla věž využívána k bydlení, tak tomu bylo až do roku 1947.A jak přišla ke svému názvu? Pikarti byly příslušníci náboženského hnutí, vzešlého ve francouzské Pikardii, které však bylo oficiální církví označeno za kacířské. Protože čeští katolíci považovali své husitské oponenty rovněž za kacíře, nazývali je posměšně jako "pikarti." A tak se i pro věž v Úštěku vžil časem název, který dodnes, byť zkresleně, upomíná na náboženské smýšlení svého stavitele.

PŘÍSTUP
Z náměstí po žlutě značené turistické trase nebo úzkou uličkou od kostela po schodech dolů. Je to jen pár kroků.
VLAK Úštěk (0,5 km)
AUTOBUS Úštěk náměstí (50 m)
PARKOVÁNÍ Na náměstí v Úštěku
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Oficiální stránky Muzea čertů: www.muzeumcertu.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno prosinec 2012
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Ostatní památky - Muzea a galerie > Pikartská věž

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner