ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Zoologická zahrada Ústí nad Labem


fotogalerie ZOO Ústí n.L.

DALŠÍ JMÉNA Lumpepark
Lumpeho park
TYP zoologická zahrada
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří

Ústí nad Labem

POPIS
Zoologická zahrada je umístěna v přírodním prostředí na svahu Mariánské hory. Návštěvníci zde mohou spatřit více jak 1.300 zvířat z dvousetčtyřiceti různých druhů.

Předchůdcem dnešní zoologické zahrady byla ptačí rezervace, kterou v těchto místech od roku 1908 postupně budoval významný ústecký podnikatel a milovník přírody pan Heinrich Lumpe. Soukromá rezervace, zpřístupněná pro veřejnost roku 1914, sloužila jako útočiště ústeckého i přelétavého ptactva. Rezervace měla vést návštěvníky k poznání a k lásce k přírodě. Kromě úkrytů pro ptactvo zde nechal Heinrich Lumpe postupně vybudovat systém kaskád a vodopádů, jezírko, pohádkovou jeskyni, Trpasličí hrad, růžovou zahradu s pohádkovými výjevy a další dobové atrakce. Rezervaci obohatil také o stovky jehličnatých a listnatých stromů, okrasných keřů a vzácných rostlin, založil zde srnčí oboru a z dovezených zkamenělých kmenů instaloval kamenný les. Rezervace, nazývaná po svém zakladateli jako "Lumpepark", získala brzy velký věhlas i v zahraničí - ročně ji navštěvovalo až 50.000 návštěvníků z celé Evropy.

Po 2. světové válce se rezervace přeměnila na zookoutek, který se postupně utvářel v dnešní zoologickou zahradu rozmístěnou na ploše 26-ti hektarů. Vybudován zde byl mimo jiné pavilon šelem a pavilon exotária a také velké výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

Ze zvířecích obyvatel ZOO je bezesporu nejslavnější orangutan Ňuňák, který si zahrál hlavní roli ve filmové komedii "Dva lidi v ZOO". Z ostatních druhů zvířat lze například uvést lachtany, tuleně, slony, žirafy, nosorožce, medvědy, tapíry, pandy, mravenečníky, opice, babirusy, zebry, malé i velké šelmy a nepřebernou řadu dalších. Nechybí zde ani kontaktní Dětská ZOO, naučná stezka s modely prehistorických zvířat a další atrakce pro děti, jako jsou laminátové modely zvířat, skákadla a klouzačky. Pro návštěvníky ZOO je zde připraveno, zejména v letní sezóně, velké množství předváděcích akcí, jako cvičení lachtanů, procházka a cvičení slonů, "Medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, mandrilů a pelikánů a další lákadla. Návštěvu zahrady zpříjemňují stánky s občerstvením (u hlavního vchodu, u pavilonu exotária, u výběhu pro levharty) a restaurace (v horní i dolní části), k dispozici jsou samozřejmě i toalety. Výšlap do prudkého kopce si můžete ušetřit jízdou v zoovláčku.

PŘÍSTUP
Zoologická zahrada se rozkládá na východním svahu Mariánské hory mezi ústeckými čtvrtěmi Krásné Březno a Dobětice. Hlavní vchod se nachází v Drážďanské ulici, na začátku Krásného Března (ve směru od centra Ústí n.L. - z hlavní ulice vedoucí po nábřeží je třeba odbočit pod železniční viadukt). Druhý vchod do zoologické zahrady je umístěn v její horní části při silnici spojující Krásné Březno a Dobětice (ulice Výstupní).

Plánek ZOO

Otvírací doba:

ZOO Ústí nad Labem je otevřena nepřetržitě po celý rok.
Letní sezóna (1.4. - 31.10.) 8:00 - 18:00 hodin
Zimní sezóna (1.11. - 31.3) 9:00 - 16:00 hodin, Po dobu zimní sezóny je horní pokladna uzavřena!
návštěvní doba platná k 16.7.2009

Vstup se psy možný jen na vodítku

Kontakt:

Drážďanská 23
Ústí nad Labem
400 07
E-mail: zoo@zoousti.cz
Telefon: 475 503 354, 475 503 421
Fax: 475 503 451
www.zoousti.cz

ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKAÚstí n.L. hl. nádraží (1,4 km), Ústí n.L. sever (1,6 km)

Ústí n.L., autobusové nádraží (2 km), Ústí n.L., pivovar (1,4 km), Ústí n.L., Stavební stroje (0,6 km)
MHD Ústí n.L.: Hlavní vchod - zastávka Vojanova - linka 51, 55, 56, 57, 58, 59 (150 m)
Horní vchod - zastávka ZOO - linka 5 (50 m)

PARKOVÁNÍ Před hlavním vchodem do ZOO nebo v letní sezóně na parkovišti u horního vchodu.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Oficiální stránky ZOO Ústí nad Labem: www.zoousti.cz.

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, květen 2004, aktualizováno: červenec 2009

Turistika > Pro děti > Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Úvod
Napište nám 
Copyright
Letovisko Primorsko