ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Buk na Milešovském Kloci
cyklus: Neznámé středohoří

Jeden z důvodů, proč navštívit Milešovský Kloc, je vrcholový, přes dvacet metrů vysoký rozložitý buk, s obvodem kmene čtyři metry, srostlý asi z třinácti kmenů.

Milešovský Kloc patří ke skupině nejvyšších trachytových vrcholů středohoří kolem Milešovky, leží od ní pouhé dva kilometry vzdušnou čarou, je z Milešovky vidět jako na dlani, vede na něj poměrně nenáročná kouzelná cesta, místy kamenitá, místy s popadanými větvemi, ale shledáte se tu spíš s divočáky a vysokou, než s turisty.

Z jižní strany je přímo pod vrcholem původní nádherný bukový les, na severní straně byly vysázeny břízy, nižší svahy jsou pokryty smíšeným lesem.

Přístup na vrchol je nejvhodnější po mírně se svažující lesní cestě od lavičky, která stojí u tabule č. 6 Pálečská cesta na naučné stezce Březina a současně na červené Černčice-Lukov, pak vpravo lesní cestou po vrstevnici, nebo níže cestou doprava strměji na sedlo mezi Milešovským Klocem a řetězem vrcholků jižního okraje masivu Březina. Za sedlem je jediná křižovatka lesních cest se strmou serpentinou doprava (přímá cesta po vrstevnici končí v lese), pak následuje mírnější stoupání na elipsovitou vrcholovou plošinu. Na plošině je vlastní vrchol s kótou a malou pyramidou vlevo, spojený buk nedaleko vpravo. Cestu pro náročné po hřebínku ze sedla červené přehradila v poslední době oplocenka.

Z jižní strany vede od ovčína na úpatí kopce cesta do menšího opuštěného lomu (sesuvu), kde byl zřejmě těžen kámen. Za lomem lze strmým zalesněným svahem vystoupat do sedla. V lomu i ve svahu pod sedlem se v kamenité suti nacházejí dutinové minerály.

Zpáteční cesta vás nejspíš povede na silnici Kostomlaty-Milešov do Milešova k hospodě Mušketýr (otvírací dobu je dobré ověřit). Spolehlivá restaurace je až ve Velemíně (motorest), příp. v Kostomlatech na náměstí.

Nejpříjemnější doba návštěvy Milešovského Kloce je samozřejmě jaro, kdy vyráží bukové listí, v létě zde, jako na jiných kopcích středohoří převládají kopřivy. Při zimním výstupu na sněhu počítejte s prošlapáváním cesty a občas s hlubšími závějemi.

Při jedné z posledních návštěv mě na vrcholu u spojeného buku uvítali dva divočáci (tentokrát jsem měl v ruce fotoaparát).

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.


Turistika > Turistické trasy > Buk na Milešovském Kloci

Úvod
Napište nám 
Copyright