ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Zámek Benešov nad Ploučnicí


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Státní zámek Benešov n. Pl.
Schloß Bensen
TYP zámek
OBLAST Verneřické středohoří
REGION Benešov nad Ploučnicí
GPS 50°44'32.159"N, 14°18'39.038"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Zámecký komplex umístěný v centru Benešova nad Ploučnicí představuje skvostnou ukázku architektury z období přerodu gotiky a renesance. Z tohoto důvodu byl prohlášen "národní kulturní památkou" a zařadil se tak mezi památkově nejvýznamnější stavby České republiky.

Do místa dnešního zámeckého areálu bývá obvykle kladena existence staršího objektu, doloženého v roce 1479. Jednalo se o sídlo pánů z Vartenberka, které bylo již v této době nazýváno jako zámek. Dnes se zámecký areál dělí na dva základní objekty: "Horní" a "Dolní" zámek. Výstavba obou zámků spadá do první poloviny 16. století a je spojena se jménem saského rodu pánů ze Salhausenu. Dnešní budova Horního zámku byla vybudována mezi léty 1522 -1524 jako sídlo Benedikta ze Salhausenu. Ještě v 16. století prošel zámek přestavbou a to roku 1543 a znovu roku 1571. Dolní zámek nechal vystavět v letech 1540 - 1544 Fridrich ze Salhausenu jako sídlo pro svého syna Jana. Ačkoliv byl zámecký areál původně jednotným komplexem, došlo v průběhu dalšího majetkového vývoje k jeho rozdělení. V 17. století se zámek ocitá v majetku šlechtické rodiny Clary-Aldringenů, Horní zámek získávají do svého vlastnictví Thunové. Ani jeden z těchto mocných rodů zde trvale nesídlil a tak docházelo k postupnému úpadku rezidenčního významu obou zámků. Díky tomuto vývoji byly zámky ušetřeny pozdější modernizace a dochovaly se tak ve své goticko - renesanční podobě až do dnešní doby. V současnosti se zámecký areál nachází v majetku Národního památkového ústavu.


PŘÍSTUP Oba zámky se nachází přímo v centru Benešova nad Ploučnicí, v severozápadní (horní) polovině hlavního Benešovského náměstí.

V průběhu turistické sezóny jsou oba areály zpřístupněny. Součástí prohlídky Dolního zámku je expozice o životě drobné šlechty na panském sídle, prostory Horního zámku jsou využívány ke galerijním účelům.

Otevírací doba:
duben a říjen: středa – neděle 10:00 – 16:00 hod. Začátek poslední prohlídky ve 14.30 hod.
květen a září: úterý – neděle 10:00 – 17:00 hod. Začátek poslední prohlídky v 15.30 hod.
červen - srpen: úterý – neděle 10:00 – 18:00 hod. Začátek poslední prohlídky v 16.30 hod.
(údaj z 22. 10. 2009)

Mimo uvedenou dobu je objekt přístupný výpravám po předchozím souhlasu správy kulturní památky. Zámecký park a zahrada jsou zpřístupněny po celý den.

VLAK Benešov nad Ploučnicí (0,4 km)
AUTOBUS Benešov nad Ploučnicí, náměstí (0,1 km)
PARKOVÁNÍ parkoviště na náměstí
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Oficiální stránky místa: www.zamek-benesov.cz
Zámek na stránkách města Benešova nad Ploučnicí: www.benesovnpl.cz
Virtuální pohled na zámek: www.virtualtravel.cz

Vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, duben 2004, aktualizováno v říjnu 2009


Turistika > Hrady, zámky, tvrze > Benešov nad Ploučnicí

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner