ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Hradiště u Hlinné

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Radisken
Hradiska Berg
Hradischken Berg
Radiske Berg
Radischken Berg
Hradiště u Litoměřic
TYP hora
přírodní památka
OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°34'9.150"N, 14°6'49.165"E
POPIS
Výrazná dominanta nad Litoměřicemi, zčásti zalesněná hora se stepními loukami, skalnatými výběžky a sutěmi (545 m). Vrchol hory nabízí nádherný rozhled do širokého okolí. Východně Křížová hora a část Ralské pahorkatiny včetně nejvyššího vrcholu, jižně a jihovýchodně Litoměřice, na horizontu Říp, jihozápadně Milešovské středohoří, západně až severozápadně menší část Krušných hor, dole obec Hlinná, severozápadně až severně Varhošť a Holý vrch, severovýchodně vrcholové partie Dlouhého vrchu. Pod vrcholem skalnaté sutě. Na jihozápadní straně jednoho ze skalnatých výběžků je malá jeskyně.

V roce 1949 byl vrch prohlášen přírodní památkou a to z důvodu ochrany bylinných společenstev stepního charkteru s výskytem konikleců, konkrétně koniklece lučního českého, Koniklece otevřeného a jejich křížence koniklece Hackelova, který zde byl popsán. Vzhledem k totálnímu úbytku těchto druhů bylo v roce 1970 navrženo zrušení chráněného území, což bylo podpořeno i pozdějšími výzkumy. Dnes, vzhledem ke zlepšení stavu životního prostředí a přírodních podmínek se sem však tyto druhy opět vracejí.

PŘÍSTUP
Tato hora se nachází vzdušnou čarou 3 km severně od Litoměřic, 0,5 km jihovýchodně od obce Hlinná. Z návsi obce Hlinná se jde po žluté značce ve stejném směru jako na Holý vrch, u studny se vzrostlou lípou po pravé straně se pokračuje stále rovně, po 100 metrech odbočit doprava a po zarostlejší cestičce dojít k vrcholu. Během ní i na vrcholu několik částečných výhledů do okolí.
VLAK Litoměřice horní nádraží (6 km)
AUTOBUS Hlinná (600 m)
PARKOVÁNÍ Na návsi obce Hlinná naproti autobusové zastávce (600 m)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Hradiště a Holý vrch 8.4. 2011

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY  
vložit odkaz
AUTOR Radim Nytl 2005, aktualizoval J. Šedivý, leden 2012

Turistika > - Přírodní rezervace > Hradiště u Hlinné

Úvod
Napište nám 
Copyright