ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Kletečná


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Kletschen Berg
TYP hora
OBLAST Milešovské středohoří
REGION Lovosice
GPS 50°34'2.139"N, 13°58'22.581"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Zalesněný znělcový vrchol nad stejnojmennou vsí, který zaujímá se svými 705,9 metry nadmořské výšky sedmé místo v žebříčku nejvyšších vrcholů Českého středohoří.

Díky výraznému umístění v krajině a ladným křivkám svého kuželovitého tvaru je Kletečná považována za sesterskou horu Milešovky, po jejímž boku se tyčí a se kterou tvoří neodmyslitelný panoramatický symbol Českého středohoří. Její vrchol přitahoval člověka od pradávna. Dokladem toho jsou nálezy dvou srpů z pozdní doby bronzové, které zde byly uloženy nepochybně jako kultovní předměty.

Příjemné ubytování v Bořislavi pod Milešovkou. Více informací získáte na:
www.bubenikova.cz

S výjimkou jihozápadní strany, kde se rozkládá kamenné moře, jsou strmé suťové svahy ve vrcholové části pokryty řídkým listnatým lesem. Samotný vrchol zaujímá malá plošinka, v jejímž středu je navršena vysoká kamenná mohyla. I když bujná vegetace zabraňuje kruhovému rozhledu do kraje, je možno z menších průhledů spatřit za dobré viditelnosti například vzdálený Ještěd. Další možnosti k výhledu nabízí již zmíněný bezlesý jihozápadní svah rozkládající se jen o něco níže pod vrcholem.

PŘÍSTUP
Přestože na vrchol Kletečné nevede značená turistická cesta, dostat se tam lze relativně dobře. U posledního domu v Kletečné (ve svém štítě má jméno "Selma") se dáme vpravo. Pozvolně stoupáme příjemnou lesní cestou, která obchází vrcholovou část hory, až se ocitneme téměř na opačné straně. Než začne tato cesta zase klesat, odbočíme doleva na méně udržovanou lesní cestu, ze které se odděluje úzká vrcholová pěšinka doprovázená kamennými mužíky, která se klikatí prudkým suťovitým srázem k vrcholu.
VLAK Dobkovičky (3,4 km), Radejčín (3,6 km), Velemín (4,5), Žim (4,5)
AUTOBUS Kletečná (cyklobus, 2km), Paškapole (2 km)
PARKOVÁNÍ V obci Kletečná nebo na malém parkovišti u pomníku při hlavní silnici pod vsí.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Vysokohorský přechod Českého středohoří

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY Rešerše odborného článku o archeologickém nálezu z vrcholu Kletečné: kletecna.webnode.cz
Geologické mapy Kletečné: www.geologicke-mapy.cz
Fotogalerie a základní informace o Kletečné: www.kibitz.estranky.cz

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, říjen 2010,


Turistika > Hory a skály > Kletečná

Tato stránka byla naposledy aktualizována 6. 1. 2012

Úvod
Napište nám 
Copyright