ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Levín


2. FOTO   3. FOTO

DALŠÍ JMÉNA Lewin
TYP městys
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří

Úštěk

POPIS
Městys Levín se nachází v malebném prostředí nad údolím Černého potoka nedaleko Úštěka. Z dálky viditelnou dominantou Levína je zvonice tyčící se na zalesněném pahorku, krásnou přírodní scenérii umocňuje opodál ležící hora Sedlo. V Levíně a přilehlém okolí se nachází řada velmi zajímavých památek.

Nejstarší historické zprávy o vsi Levínu sahají k roku 1352 a týkají se zdejšího farního kostela. Je však velmi pravděpodobné že k založení obce došlo mnohem dříve. Na kopci přímo nad levínským náměstím stával kdysi středověký hrad z poloviny 13. století. Zanikl někdy kolem poloviny 14. století, dnes nalezneme na jeho místě barokní kamennou zvonici z roku 1699. Když hrad zanikl, život dole v podhradí pokračoval dál. Protože Levín svým významem začal postupně převyšovat okolní vsi, získal nejpozději v polovině 16. století status "městečka". V té době zde žilo ještě české obyvatelstvo, v průběhu 17. a 18. století však převládla němčina. Až do poloviny 17. století bylo městečko stále poměrně malé a soustřeďovalo se kolem dnešního náměstí. K většímu rozvoji dochází od druhé poloviny 17. století. Největší rozkvět Levína začal ve druhé polovině 17. století a je spojen s hrnčířskou výrobou. Levínská keramika byla v 17. - 19. století velmi oblíbeným obchodním artiklem. První těžkou ránu zdejší keramické produkci přinesl zničující požár městečka v roce 1791. Později, v 19. století, po vyčerpání kvalitních ložisek jílu se místní výroba jen těžko přizpůsobovala rostoucí konkurenci tovární produkce a tak sláva levínských hrnčíren začala pozvolně blednout a upadat. Výrazně oživení nepřinesla ani železnice Velké Březno - Verneřice - Úštěk z roku 1890, provoz na ní byl zastaven v roce 1978.

Ještě jednou dosáhlo městečko značného věhlasu, tedy spíše jeho přilehlá část zvaná Jeleč. Na začátku 19. století zde byly založeny lázně, sloužící k léčbě mírně radioaktivní chladnou vodu. Rozkvět zdejšího lázeňství kulminoval na počátku 20. století, poté jejich význam upadal, až byly, za 2. světové války, definitivně zrušeny.

Městečko si dodnes drží svůj malebný ráz. Nalezneme zde několik památek městské i venkovské architektury, nejpoutavější památkou je však kostel stojící uprostřed náměstí. Původní středověký kostel byl v roce 1788 nahrazen novým pozdně barokním kostelem okrouhlého tvaru. Jeho největší zajímavostí je druhotně zazděný kamenný svorník s reliéfem lvice, známý spíše pod jménem "levínský kocour". Jeho součástí je i několik zvláštních písmen či znaků, které nedávají spát historikům ani hledačům záhad.

Zdejší příjemná a poklidná atmosféra byla mimo jiné zvěčněna ve známém dětském filmu "Páni kluci", který se zde natáčel. Pokud se sem vydáte na návštěvu, neměli byste vynechat výstup na nejvyšší horu Českého středohoří na pravém břehu Labe - Sedlo (726), další zajímavostí v blízkém okolí je například starobylé hradiště nad osadou Hradec se stavbou mauzolea Josefa Schrolla z konce 19. století.

PŘÍSTUP
Levín leží 7 km severozápadně od Úštěka nedaleko od silnice vedoucí do Lovečkovic a dále do Malého Března. Z Úštěka sem vede červeně značená turistická stezka, v blízkosti prochází zeleně značená cesta vedoucí z Velkého Března přes Sedlo do Třebušína.

Zobrazit na: mapě

 


ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA Úštěk (7 km)
Horní Vysoké (0,6 km)
PARKOVÁNÍ náměstí s kostelem v centru obce
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Oficiální stránky obce Levín: mesta.obce.cz/levin

vložit odkaz

AUTOR Mgr. Jiří Šedivý, červenec 2008

Turistika > Města a obce > Levín

Úvod
Napište nám 
Copyright