ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Meteorologická observatoř - Milešovka

DALŠÍ JMÉNA  
TYP meteorologická observatoř
OBLAST

REGION

Milešovské středohoří

Lovosice

POPIS
Observatoř na vrcholu Milešovky byla postavena v průběhu let 1903 - 1904 na podnět tehdejšího komerčního rady Reginalda Czermack-Wartecka, který byl předsedou horských spolků severozápadních Čech. Autorem architektonického návrhu stanice, jejíž nezbytnou součástí se stala i 18 m vysoká věž s vyhlídkovým ochozem, byl J. Hock. Základním stavebním materiálem se stal znělcový kámen, těžený přímo na vrcholu hory.

1. ledna 1905 zde byla zahájena pravidelná denní meteorologická pozorování a měření. Tím se stala observatoř na vrcholu Milešovky nejstarší horskou observatoří na našem území. Od roku 1964 spadá pod Ústav fyziky atmosféry. Součástí observatoře je i malé muzeum, kde můžete spatřit nejstarší měřící přístroje. Zajímavá je i výstavka fotografií různých meteorologických jevů (východy slunce, mlhy, oblačnost) nebo historické snímky a mapy.

Meteorologická měření a pozorování se od roku 1998 provádějí každou hodinu. V tomto roce byla observatoř vybavena automatickou meteorologickou stanicí firmy Vaisala, která se využívá k měření teploty a relativní vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu, přízemní dohlednosti, rychlosti a směru větru, teploty půdy v hloubkách 5, 10, 20, 50 a 100 cm, srážkových úhrnů, délky trvání slunečního svitu a výšky základny oblačnosti. Pozorovatelé na observatoři dále určují množství oblačnosti, typy a charakter oblaků, stav počasí, výšku sněhové pokrývky a další základní meteorologické charakteristiky. Zvláštní pozornost je zde věnována výzkumu chemismu a fyzikálních vlastností usazených srážek. Provádí se odběry vzorků vody z nízké oblačnosti (popř. mlhy), případně námrazy. Odebrané vzorky jsou poté dále chemicky analyzovány. Pomocí několika moderních přístrojů jsou také měřeny základní fyzikální charakteristiky nízké oblačnosti (popř. mlhy) jako např. horizontální dohlednost, kapalný vodní obsah, spektrum velikosti kapiček, hmotnost námrazy, apod.

PŘÍSTUP
Dvakrát ročně jsou zde pořádány tzv. "dny otevřených dveří", zpravidla kolem 23. března a koncem září, kdy je na observatoř i na rozhlednu vstup zdarma. Zároveň je možné absolvovat odborný výklad s prohlídkou některých měřících přístrojů.

V jiných termínech je možné odborný výklad absolvovat při skupině nad 20 lidí.

Zobrazit na: mapě.

ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA Bořislav (4,5 km), Chotiměř (5km)

Milešov (3 km), Bílka, rozc. Milešovka (3,5 km)

PARKOVÁNÍ v obci Černčice (2 km)
na návsi v obci Bílka (2 km)
v obci Milešov (3 km).
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY (V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište na e-mail info@ceskestredohori.cz)
ODKAZY Oficiální stránky meteorologické stanice Milešovka
Webkamera a aktuální informace o stavu počasí z observatoře

vložit odkaz
AUTOR Jana Haasová, prosinec 2004, aktualizoval Jiří Šedivý, srpen 2008

Turistika > Technické památky > Meteorologická observatoř - Milešovka

Úvod
Napište nám 
Copyright
Letovisko Primorsko