ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Panna


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Panna Marie
Pane Berg
TYP hrad
zřícenina
hora
OBLAST Verneřické středohoří
REGION Litoměřice
GPS 50°36'42.277"N, 14°11'4.769"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Nejvýše položený hrad Českého středohoří s nadmořskou výškou 594 m se nachází na osamělém čedičovém vrcholu nad obcí Řepčice. I když tu dnes na místo hradních staveb spatříte jen různé terénní hrany, plošiny a prohlubně, představuje tato zřícenina spolu s nedalekým Kalichem velmi zajímavou pamětihodnost z doby husitství.

Existence hradu Panna zcela koresponduje z dobou husitských válek, založena byla pravděpodobně před rokem 1422 Zikmundem Děčínským z Vartenberka jako protiváha 2 km vzdáleného hradu Kalicha, který zde nechal vybudovat nejslavnější a zároveň nejobávanější husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova. Na opačné straně Kalicha byl Zikmundem z Vartenberka pravděpodobně ze stejných důvodů vybudován i hrad Litýš, který spolu s Pannou svíral husitský Kalich ze dvou stran. Žižka se nehodlal s tímto stavem smířit a roku 1422 vytáhl se svým vojskem proti Panně. Výsledek této vojenské akce není znám, z historických pramenů je však zřejmé, že již následujícího roku se Panna nacházela v držení husitů. Hejtmanem na Panně byl v té době Hašek Čelechovec z Kralovic. V rukou radikálních husitských bojovníků se Panna nacházela ještě po bitvě u Lipan. Její posádka odmítala hrad vydat a tak byla na počátku roku 1437 svolána hotovost Litoměřického kraje a Pannu oblehla. Obležení k úspěchu dlouho nevedlo, obrat přišel až v okamžiku, kdy byl nedaleko Prahy zajat hradní hejtman z Panny, který se snažil pro obležený hrad vyjednat pomoc. Na jeho příkaz se pak posádka Panny vzdala a hrad byl rozbořen, aby se již nikdy nemohl stát opěrným bodem odpůrců císaře Zikmunda a státního pořádku.I to je pravděpodobně důvodem, proč se na Panně nedochovaly žádné pozůstatky zděné architektury. Spolu s tím je nutné poznamenat, že Panna nebyla původně budována jako panské sídlo, ale jako provizorní vojenský objekt. Také proto mohlo být užito namísto zděných konstrukcí spíše dřevěných palisád a různých terénních úprav, jako tomu bylo při budování polních ležení. Faktem zůstává, že o středověké stavební podobě hradu toho není příliš známo. Obecně se předpokládá, že se hlavní obytná stavba nacházela na uměle vytvořené plošině v prostoru skalního hřebene na vrcholu hory. To dokládají i výsledky archeologického bádání, které právě v tomto prostoru zjistily existenci kachlových kamen. V severním svahu hned pod vrcholovým hřebenem je dodnes dobře patrna velká, uměle vytvořená plošina se zaobleným okrajem, nazývaná někdy jako prostřední hrad. Z ní sestupuje cesta na další úroveň, která se nachází v prostoru jižního svahu. Jedná se o jakousi terasu členěnou řadou terénních prohlubní a výběžků, která mohla být kdysi tzv. dolním hradem. Ještě větší záhadou ale zůstává existence příkopu s valem, který obíhá jižní úpatí hory v dosti značné vzdálenosti od vlastního hradu.

Kromě zbytků hradu samotného, potěší oko turisty nádherný rozhled do kraje a také geologické zajímvosti, mezi které patří např. mohutná skalní palice a malá puklinová jeskyně nacházející se při jihovýchodní patě vrcholového skaliska.

PŘÍSTUP
Po jižním úpatí hory prochází zeleně značená turituristická cesta, vedoucí z Proboštova do Řepčic a odsud dále do Třebušína. Protože z této trasy nevede žádná značená vrcholová odbočka, musíte se vydat instinktivně vzhůru cestou nejmenšího odporu. Nejmírnější stoupání se nabízí od východu. Pokud narazíte v tomto svahu na informační tabuli, ocitli jste se již před areálem dolního hradu. Odsud vás již pohodlně a bezpečně dovede vzhůru původní přístupová cesta vedoucí k prostřednímu a hornímu hradu.
VLAK Ploskovice (10 km ), Velké Březno ( 9,5 km ), Sebuzín (10 km)
AUTOBUS Řepčice (1,5 km)
PARKOVÁNÍ V obci Řepčice (1,5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY Historie a popis hradu na: www.castles.cz
Historie a popis hradu na: hrady-ceskeho-stredohori.cz
TV dokument o husitských hradech Českého středohoří: toulavakamera.ceskatelevize.cz

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, duben 2010


Turistika > Hrady, zámky, tvrze - Hory a skály > Panna

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner