ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Studánka u Pustého zámku

DALŠÍ JMÉNA Lagneus Quelle
Lagneův pramen
TYP studánka
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří

Velké Březno

POPIS
Lesní studánka nedaleko pozůstatků hradu zvaného Pustý zámek ve svazích nad Velkým Březnem.

Pramen studánky vyvěrá přímo z pod kořenů mohutného stromu. Nad pramenem je z pískovcových kvádrů vystavěna pravoúhlá nika. V jejím nitru se nachází malá nádržka, ze které voda vytéká ven přes kamenný stupínek. Celá nika je navíc obložena a zpevněna nasucho kladenými kameny. Na horním pískovcovém překladu niky je vytesán letopočet, dnes již bohužel značně poničený. Bezpečně čitelná je pouze "1" na začátku letopočtu, za ní následovala patrně "8", třetí znak je nečitelný, posledním mohla by být snad "0".

Studánka je zakreslena na mapě Velkého Března, pořízené někdy mezi léty 1874-1890. V té době bylo celé okolí protkáno sítí značených vycházkových stezek s odpočívadly a vyhlídkami. Studánka je na mapě označena jménem: Lagneus Quelle ( = Lagneův pramen ). Zaznamenána je i v mladších dobových popisech a plánech z počátku 20. století, ale bez jakéhokoliv bližšího označení.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda tu pramen vyvěral již v době existence nedalekého hradu. Pokud ano, mohla být přítomnost pramene jedním z důvodů k výstavbě hradu právě v tomto prostoru.

PŘÍSTUP Z Velkého Března stoupáme po zelené turistické značce do svahů Sokolího hřebenu. Po 1,2 km stoupání se za prudkou pravotočivou zatáčkou objeví po levé straně cesty prudká strž. Po 100 m staneme na plochém prostranství u tzv. Pustého zámku. Odsud se vydáme po nepříliš udržované lesní cestě klesající prudce svahem Sokolího hřebenu směrem k západu (svah nad sebou máme po levé ruce), jakoby zpět k Velkému Březnu. Studánku nalezneme v úbočí této cesty asi po 150 metrech.

Zobrazit na: mapě.

ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA Velké Březno (1,5 km)
Velké Březno - nádraží ČD (1,5 km)
PARKOVÁNÍ v obci Velké Březno (např. hraničářská ulice za vlakovým nádražím)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY vložit odkaz
AUTOR Mgr. Jiří Šedivý, srpen 2008


Turistika > Vodstvo > Studánka u Pustého zámku

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner