ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Trpasličí hrad


2.  3.  4.  5.  6.  7.

DALŠÍ JMÉNA Heinrichsburg
TYP romantizující stavba
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří

Ústí nad Labem

POPIS
Romantická napodobenina hradu z počátku 20. století umístěná v areálu Zoologické zahrady v Ústí nad Labem.

V roce 1908 byla v Ústí n.L. - Krásném Březně založena ústeckým podnikatelem a milovníkem přírody Heinrichem Lumpem soukromá ptačí rezervace. Součástí této rezervace se stala řada okrasných staveb a jiných a kuriozit. Některé z nich se již nedochovaly, jiné můžeme spatřit dodnes. Z dochovaných staveb je bezpochyby nejzajímavější tzv. Trpasličí hrad, nazývaný po svém zakladateli též jako Heinrichsburg. Jeho výstavbu svěřil Heinrich Lumpe stavební firmě C.A. Dietrich z Klingenu u Greußenu v Durynsku (SRN). Hlavním materiálem pro výstavbu byl tuf, dovezený rovněž z Durynska.

Místem pro výstavbu hrádku byla zvolena úzká hluboká rokle. Na jejím dně bylo vybudováno nádvoří, přístupné po schodišti. Jednu stranu nádvoří zaujala brána, na kterou navazovalo rozárium, a dále několik výklenků. Na druhé straně nádvoří byla vystavěna zeď se schodištěm, a dvě věže. Mezi nimi se nacházela úchvatná, několik metrů vysoká stěna, tvořená řadou žlabů, převisů a výstupků. Ty tvořily systém kaskád a vodopádů, porostlý bujnou vegetací, zakončený v malé nádrži na nádvoří. Zde se kdysi nacházel ústřední umělecký motiv celého hradního areálu: tím byl pohádkový výjev sousoší panny sklánějící se k vodní hladině, k žábě s korunkou na hlavě. Nad nádvořím se nacházela další brána, kterou bylo možné projít a vystoupat po schodech na hranu rokle. Velmi zajímavé bylo i ztvárnění celého hradu. Stavebním materiálem je tuf obsahující zkamenělý rákos, který vzdáleně připomíná krápník a hradu tím dodává na tajemnosti. Zbývá ještě dodat, že kromě instalovaných krmítek se ve zdivu hradu nacházelo na 160 děr, které sloužily jako úkryty pro ptactvo.

Zdivo hradu se dochovalo dodnes, bohužel zde již, neuvidíme sousoší panny s žábou ani vodu stékající po kaskádách. Přesto na každého, kdo sem dnes vstoupí, dýchne hrad svou zvláštní chladivou atmosférou.

PŘÍSTUP

Trpasličí hrad se nachází v areálu ZOO Ústí n.L. a je tedy přístupný pouze v průběhu otvírací doby zoologické zahrady. Nachází se na modré prohlídkové trase a to mezi výběhem jelenů a pavilónem exotária (viz plánek).

Zobrazit na: mapě.

ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKAÚstí n.L. hl. nádraží (1,4 km), Ústí n.L. sever (1,6 km)
Ústí n.L., autobusové nádraží (2 km), Ústí n.L., pivovar (1,4 km), Ústí n.L., Stavební stroje (0,6 km)
MHD Ústí n.L.: Hlavní vchod - zastávka Vojanova - linka 51, 55, 56, 57, 58, 59 (150 m)
Horní vchod - zastávka ZOO - linka 5 (50 m)
PARKOVÁNÍ Před hlavním vchodem do ZOO, v letní sezóně i na parkovišti u horního vchodu.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY vložit odkaz
AUTOR Mgr. Jiří Šedivý, červen 2004, aktualizováno: březen 2009


Turistika > Ostatní památky > Trpasličí hrad

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner