ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Vodopád na Kamenném potoce

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Vodopád u Mojžíře
Mojžířský vodopád

TYP vodopád

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Ústí n.L.

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°41'08.97"N 14°07'19.83"E
POPIS
Jedná se o nepříliš známý, přibližně 5 m vysoký vodopád v rokli Kamenného potoka nad Mojžířem. Vznikl v místě, kde pískovcové podloží přehrazuje dno úzké a hluboké rokle. Stěna vodopádu je kolmá, u jeho paty nalezneme skalní převis. V pískovcových blocích výše nad vodopádem jsou dochovány nepříliš zřetelné trámové kapsy, dokládající zde dnes již neznámou činnost člověka v minulosti.

Použitý zdroj: Kudělová, P. - Šedivý, J. - Hrdonka, V., 2011: Vodopády na Ústecku, 2. doplněné vydání.

PŘÍSTUP
Dříve, než začne Hlavní ulice procházející Mojžířem klesat k fotbalovému hřišti, odbočíme u domu č. p. 49 ulicí vedoucí vzhůru podél koryta Kamenného potoka. Za posledním domem pokračujeme dále po cestě po úbočí vrchu Strážný (vrch s výraznou skalní jehlou na vrcholu). Cesta se záhy stočí doprava do hlubokého údolí, které je skryto mezi Strážným vrchem a vysokým horským masivem na severu.

Zatímco cesta stoupá po úbočí, potok vlevo od cesty se zařezává hluboko do dna údolí. Sledujeme proto z cesty pozorně hlubokou rokli, kde se v mírné zátočině přibližně po třech stech padesáti metrech od začátku údolí objeví vodopád. Od cesty je vzdálen asi 50m, ovšem vzhledem k náročnému terénu je obtížně přístupný. Návštěvu vodopádu doporučujeme v období, kdy bývá v potocích dostatek vody, pozor však na kluzký a blátivý terén v lese. Pokud se již na cestu vydáte, rozhodně se nenechte odradit pohledem do koryta potoka, které je v dolní části jeho toku často vyschlé.

VLAK Mojžíř (1 km)
AUTOBUS MHD Ústí n.L., linka č. 57: Mojžíř (0,5 km), MHD: zastávka Mojžíř sídliště (0,5 km)
PARKOVÁNÍ parkování v areálu městské čtvrti Mojžíř (0,5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Turistický pochod "Vodopády na Ústecku"

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Popisovaný vodopád + další menší vodpády na zdejším potoce: www.vodopady.info

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno únor 2012

Turistika > Vodstvo > Vodopád na Kamenném potoce

Úvod
Napište nám 
Copyright