ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Vodopád Načina

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA  

TYP vodopád

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Velké Březno

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°40'0.3"N, 14°13'0.54"E
POPIS
Málo známý, 5 m vysoký vodopád v jižních svazích masivu Bukové hory nad údolím Lučního potoka u Zubrnic.

Potok Načina pramení v prostoru zaniklé vsi Stará Homole. Poté se zanoří do úzké hluboké rokle, která je zakončena přirozenou přírodní překážkou, jíž je čedičové skalní bradlo. A právě této překážce vděčí za svou existenci i téměř zapomenutý, přesto však velmi milý vodopád, jehož romatickou kulisu doplňuje sloupcovitě rozpukané čedičové podloží, vystupující v podobě skalního výchozu nad opuštěným údolím.

Kdysi vedla k vodopádu žlutě značená turistická cesta, byla však zrušena z důvodu snížení turistického ruchu ve zdejším mysliveckém rajónu.

Použitý zdroj: Kudělová, P. - Šedivý, J. - Hrdonka, V., 2011: Vodopády na Ústecku, 2. doplněné vydání.

PŘÍSTUP
Výchozím bodem návštěvy tohoto vodopádu je turisticky dobře známá obec Zubrnice. Z návsi se vydejte ulicí vzhůru po červené značce směrem k Bukové hoře. Přibližně po stopadesáti metrech ulici s červenou značkou opusťte a odbočte doleva po polní cestě vedoucí těsně nad areálem kravína. Tato cesta stoupá pastvinami nejprve vzhůru, po překonání jednoho z hřbetů sbíhá do údolí potoka Načina. U posledního posedu cesta končí a dále již musíte lesem vzhůru proti proudu potoka. Místy jsou patrné pozůstatky žlutě značené turistické cesty, neklamný znak toho, že jdete správně. Tam kde se stékají dva potoky, vydejte se vlevo (pravý přítok). Brzy již spatříte zdvihající se svah s vystupujícím skalním podložím a možná již uslyšíte šumění vodopádu. Pokud cestou míjíte pozůstatky žlutého turistického značení, pak jdete zajisté správně.
VLAK Malé Březno (5 km), Příležitostný provoz na muzeální trati Velké Březno - Zubrnice: Leština (2,5 km), Zubrnice (3km)
AUTOBUS Zubrnice (2,5 km), Leština (2,5 km)
PARKOVÁNÍ V obcích Zubrnice (na návsi 2,5 km), Leština (2,5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY
V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Popis vodopádu na: www.vodopady.info

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, únor 2012

Turistika > Vodstvo > Vodopád Načina

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner