Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
Vyhledat
O stránkách


Karel Hynek Mácha


DENÍK Z ROKU 1835


(Verze A)

16. září 1835
V odpoledních hodinách chodil jsem po kopcích nad novoměstským hřbitovem. Krásná jest tamodtuď výhlídka na Prahu a obklíčující ji hory obzvláště při východu neb západu slunce. V dálce k půlnoci Milešov a Košťál. - Snad odlehlosť, snad vyvýšenost jejich na růžovém nebi jest, co budí touhu moji při spatření jich. Touhu do dálky či touhu do výše.


(Verze B)

16. září 1835
V odpoledních hodinách chodil jsem po kopcích nad novoměstským hřbitovem. Krásná jest tamodtuď výhlídka na Prahu; obzvláště při východu neb západu slunce stkvějí se obklíčující Prahu hory v temnomodrých a růžových barvách. V dálce k půlnoci Milešov a Košťál. Snad odlehlost jejich, snad vyvýšenost jejich na růžovém nebi jest, co touhu moji budí při spatření jich; touhu do dálky či touhu do výše.


Vysvětlivka: Verze deníku "A" vznikala asi bezprostředně jako denní záznamy, zatímco krátký fragment verze B je spíše další redakcí původního deníku. Sabinovy doplňky jsou tištěny kurzívou.


Použito z: Karel Hynek Mácha: Prózy. Zápisníky. Deníky,
Československý spisovatel, Praha 1986 (editor: Miloš Pohorský).Encyklopedie > Krása Českého středohoří > V próze > Karel Hynek Mácha - Deník z roku 1835

Úvod   Napište nám   Copyright

Tato stránka byla naposledy aktualizována 22. 2. 2011


 České středohoří
Kouzla krajiny 
ceskestredohori.cz
Klikněte prosím