ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Dubí hora

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Dubská hora
Dubín
Chotejčina
Eicht Berg
Eichberg

TYP hora
geologická zajímavost
kamenolom

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Úštěk

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°37'15.754"N, 14°22'1.099"E
POPIS
Protáhlý, zalesněný vrch sopečného původu se nachází v nejvýchodnější části Verneřického středohoří, 6 km od Úštěka a 3 km od Kravař. Nejbližší soused, Ronov, špičatý, čedičový kužel se zříceninou gotického hradu, patří již do CHKO Kokořínsko, jejíž hranice vede právě mezi těmito dvěma vrchy.

Masiv Dubí hory tvoří sklovitý tefrit, který jeví sloupcovou odlučnost v mohutné šesti až osmiboké hranoly a puká v tenkých deskách. Na vyšším ze dvou vrcholů (463 m) je v provozu kamenolom, z bloků vytěžené horniny se vyrábí štípaná a řezaná tefritová dlažba, dříve zvaná eichtberské desky. V severozápadním úbočí nižšího vrcholu (442,5 m) nad obcí Konojedy se nachází menší lom, který byl díky unikátnímu bochníkovitému rozpadu ztuhlého lávového proudu vyhlášen národní přírodní památkou stejného jména (Dubí hora) známou jinak pod jménem Konojedské bochníky.

PŘÍSTUP
Celý prostor jižního vrcholu Dubí hory zaujímá činný kamenolom a tudíž je pro turisty nepřístupný. Provozní příjezdová komunikace vedoucí do lomu je napojena přímo na hlavní silnici spojující Úštěk s Kravařemi. Severní vrchol hory je pokrytý lesem, není zde žádné turistické značení.
VLAK Dubičná (2,2 km)
AUTOBUS Konojedy (1 km)
PARKOVÁNÍ v Konojedech na návsi (1 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Zpráva z exkurze "Za Geologií Českého středohoří 2008"

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY  
vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, listopad 2011

Turistika > - Přírodní rezervace > Dubí hora

Tato stránka byla naposledy aktualizována 6. 12. 2011

Úvod
Napište nám 
Copyright