ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Menu - reklama

JMÉNO

Kalvárie - Ostré


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA Kappelenberg
Kapličky
TYP poutní místo
křížová cesta
kaple
hora
poustevna
OBLAST Ralská pahorkatina - Dokesko
REGION Úštěk
GPS 50°35'15.917"N, 14°22'20.824"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie s nádherným výhledem na Úštěcko. Návštěva tohoto kdysi velmi výstavného objektu je mimořádně působivým zážitkem.

Poutní areál, jehož počátky sahají do let 1704-1707 nechal vystavět pan Václav Růžička, hejtman zdejšího jezuitského panství se sídlem v Liběšicích. Za autora stavby bývá obvykle považován známý barokní architekt z nedalekých Litoměřic Octavián Broggio, avšak tato skutečnost není písemnými prameny doložena. Slavná pouť se zde konávala vždy 3. května, někteří poutníci, horliví ve své víře, zdolávali kdysi schodiště vedoucí ke kaplím po kolenou. V letech 1752-1767 zde pobýval poustevník Franz Piesch, terciář františkánského řádu. Jako obydlí mu posloužila jedna ze suterénních prostor umístěných pod kaplemi.

Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu. Tato cesta ústí na terasu v západním svahu hory, která symbolizuje biblickou Zahradu getsemanskou. Zde se nachází torza barokních pískovcových soch klečícího Ježíše a apoštolů. Odsud stoupá na vrchol monumentální pískovcové schodiště. To je členěno dvěma podestami s výklenky osazenými pozůstatky dalších barokních soch. Na vrcholové plošině se nachází skupina tří kaplí, symetricky uspořádaných. Obě boční kaple (kaple Nalezení, kaple Povýšení svatého Kříže) mají zcela totožný věžovitý tvar. Jejich střechy jsou zakončeny lucernou s kupolí. Silueta obou věží je výraznou a zdaleka viditelnou dominantou Úštěcka. Uprostřed mezi nimi se nachází přízemní, podélná kaple Božího hrobu.

V vroce 2005 se poutního areálu ujala "Společnost pro obnovu památek Úštěcka". Ta si dala za cíl zabránit postupující devastaci a zachovat toto přitažlivé místo pro další generace. Příležitostně se zde pořádají i kulturní akce (např. Divadlo na schodech). Změny k lepšímu jsou zde patrné každým rokem. V roce 2011 byla zcela obnovena křížová cesta včetně obrazové výzdoby.

Použitý zdroj: Nový, M. – Nová, E. 2008: Ostré (okr. Litoměřice). Areál Kalvárie. Standardní stavebněhistorický průzkum

PŘÍSTUP
Ves Ostré je první obcí při silnici vedoucí z Úštěka do Dubé. Z této silnice odbočíme do vsi, projdeme podélnou návsí a směřujeme stále rovně k pahorku na jejím konci. Na konci zástavby se napojíme na pěšinu lemovanou výklenkovými kaplemi křížové cesty, která stoupá prudce vzhůru.
VLAK Úštěk (3,3 km)
AUTOBUS Ostré (0,5 km)
PARKOVÁNÍ V obci Ostré (0,1 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Zpráva z exkurze Sluneční elektrárna Habuš v Úštěku - kaple Ostré
Filmový projekt Ostrou chůzí na Ostrý

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY Kalvárie na stránkách Společnosti pro obnovu památek Úštěcka: www.pamatky-ustecko.cz
Rozhlasový dokument o Kalvárii u Ostré: www.rozhlas.cz

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno v říjnu 2011
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Církevní památky - Hory a skály > Kalvárie (Ostré)

Úvod
Napište nám 
Copyright
Letovisko Primorsko