ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Kamenná slunce u obce Staré

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Kamenná slunce - Linhorka

TYP geologická zajímavost

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Lovosice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°28'57.602"N 13°53'30.001"E
POPIS
Opuštěný lom při severním úpatí vrchu Linhorka nedaleko obce Staré s výskytem mimořádně zajímavého geologického úkazu, tzv. "kamenných sluncí." Vedle podstatně známější lokality - Národní přírodní památky "Kamenná slunce" u obce Hnojnice - se jedná o druhou známou ukázku tohoto jevu.

V prostoru bývalého lokálního lomu lze na odkryté skalní stěně pozorovat několik desítek kamenných sluncí. Ovšem jen některé z nich jsou vyvinuty k dokonalému tvaru. Střed sluncí tvoří hnědé sedimenty křídového stáří s maximální velikostí do 30 cm, většinou však dosahují průměru cca. 5 cm. Okolní paprskovitě rozpraskaná hornina je silně zvětralá, drobivá a obsahuje příměs pyropů. Původ tohoto úkazu je nutno hledat v průběhu sopečné erupce před mnoha miliony let. Tehdy v roztaveném magamtu zůstala zatavena hnědá jílová jádra cizorodých hornin. Chladnoucí sopečné magma pak okolo nich v průběhu tuhnutí vytvořilo pomyslné sluneční paprsky, čímž vznikly unikátní přírodní kresby ve skalní stěně.

V současnosti je celý tento areál silně zarostlý a zanesený odpadky. Kromě skutečnosti, že se nachází na území chráněné krajinné oblasti České středohoří, nepožívá tato lokalita jiný status ochrany.

Použitý zdroj: Macháček, J. 1991: Linhorka - nová lokalita "kamenných sluncí", Geologický průzkum 33/5, str. 151- 152.

PŘÍSTUP
Lom se nachází na úpatí vrchu Linhorka asi 250 m od severního okraje obce Staré (2,5 km od Třebílvic). Dojít k němu lze podél potoka Granátky. Rozkládá se asi 10 m od pravého břehu, v místě kde jeho tok vytváří zákrutu. Pokud jdete proti proudu potoka, minete nejprve strmé východní svahy Linhorky, poté asi 15 m široké hrdlo rozšiřujícího se údolí, až přijdete k ostrohu s odtěženou východní stěnou. Vzhledem k husté vegetaci se doporučuje navštívit tuto lokalitu v zimě.
VLAK Třebívlice (4 km), pozor jen příležitostný provoz tzv. Švestkové dráhy
AUTOBUS Staré (3 km), Třebívlice (3 km)
PARKOVÁNÍ Auto lze zanechat na louce při slinici asi 150 m severně od obce Staré.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY
V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY
vložit odkaz
AUTOR Ing. Jan Macháček, červenec 2012

Turistika > - Přírodní rezervace a zajímavosti > Kamenná slunce u obce Staré

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner