ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Lahovice - studánka svatého Jakuba


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA  
TYP studánka
kaple
zázračný pramen
OBLAST Milešovské středohoří
REGION Louny
GPS 50°27'23.798"N, 13°51'1.744"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Svatojakubská studánka se nachází uprostřed nevelké kaple na zarůstajícím úbočí Křížového vrchu nad obcemi Lahovice, Všechlapy a Libčeves.

Věhlasnou se tato studánka stala ve druhé polovině 17. století. Tehdejší písař libčeveského panství Martin Schwarz ochořel těžkou horečkou. Zdálo se mu, že se uzdraví, když vzdá díky u studánky řečené svatého Jakuba. Učinil tak a skutečně se uzdravil. Následovně nechal v roce 1670 zbudovat malou kapli ke cti jmenovaného patrona studánky. Protože počet přicházejících poutníků neustále narůstal, byl osmadesát let od uvedené události vybudován v těsné blízkosti studánky kostel sv. Jakuba Většího. O poutní areál se se staralo zbožné bratrstvo svatého Jakuba založené v roce 1747, které bylo obdařeno i odpustkovým privilegiem. K úpadku poutního ruchu došlo po josefínských reformách, největší úpadek však nastal po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce a po nastolení socialistického zřízení. Naděje přišla koncem 90. let 20. století, kdy byla kaple se studánkou opravena občanským sdružením Kampanila. Přilehlý kostel však zůstal v zoufalém havarijním stavu a rychle se mění ve zříceninu. Kaple se studánkou je v současnosti neudržovaná a začíná znovu citelně chátrat. Pokud se pro celý poutní areál nenajde v brzké době nějaké vhodné využití, bude brzy odsouzen k definitivnímu zániku.

Použitý zdroj: Kvapil, J. – Honys, V. 2010: Studánkové putování do Sinutce z Libčevse přes Lahovice

PŘÍSTUP
Kaple se nachází v těsné blízkosti chátrajícího kostela sv. Jakuba, který ční asi 100 m nad hlavní silnicí spojující Most a Lovosice a to ve stoupajícím úseku nad Libčevsí u odbočky do Lahovic. Od uvedené křižovatky vede k poutnímu areálu panelová cesta. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému pohybu po hlavní silnici, vydejte se z Libčevse ulicí mezi kostelem a farou s knihovnou a na první křižovatce u fotbalového hřiště zahněte doprava. Po několika stech metrech dojdete na konec obce a asfaltová cesta se změní v pěšinu lemovanou hrušněmi. U staré bažantnice narazíte na polní cestu a zahněte doleva. Cesta se po chvíli změní v pěšinu, která vás bezpečně přivede až ke kostelu svatého Jakuba Většího se studánkovou kaplí.
VLAK Libčeves (2 km ) - pouze sezónní provoz na Švestkové dráze
AUTOBUS Lahovice (0,2 km)
PARKOVÁNÍ Při hlavní silnici nad Libčevsí ve směru Třebenice je u dobočky do Lahovic malá odstavná plocha (0,2 km). Druhou možností je najet u tohto místa na panelovou cestu vedoucí směrem ke kostelu.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY
vložit odkaz
AUTOR Jan Kvapil - Jiří Šedivý, duben 2010


Turistika > ( Vodstvo ) ( Církevní památky ) > Lahovice - studánka svatého Jakuba

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner