ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
 
Heřmánkové údolí

Románový příběh z Českého středohoří

JMÉNO

Oparenské údolí

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Opárenské údolí
Wopparner Tal

TYP údolí

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Lovosice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°32'33.347"N, 14°0'58.155"E
POPIS
Oparenské údolí je vedle mohutného labského údolí nejznámější a nejvíce navštěvované údolí v Českém středohoří. Nachází se severně od Lovosic pod svahem majestátního Lovoše.

I když je v dnešních mapách a průvodcích za Oparenské údolí považován pouze jeho dolní úsek mezi Opárnem a Žernoseky, původně tak bylo označováno údolí celé. To se zařezává do krajiny v blízkosti Velemína, odkud nabízí přes 5 km dlouhou, příjemnou a nenáročnou procházku podél Milešovského potoka, který údolím protéká. Údolí je v horní části lučinaté, ve střední a dolní partii převážně lesnaté, místy i skalnaté. Jeho úbočí po celé délce lemuje lokální železniční trať Lovosice - Teplice, v jeho horní části můžeme spatřit mohutné překlenovací oblouky mostu dálnice D8.

V poklidné obci pod zříceninou středověkého hradu Opárno nabízíme pohoštění i příjemné ubytování v Penzionu ORÁČ.
Více informací získáte na: www.penzion-orac.cz

Z geologického hlediska spočívá význam údolí ve výskytu starohorních a prahorních hornin, které v Českém středohoří vystupují na povrch v takovémto množství pouze v nedalekém kaňonu Porta Bohemica. Z těchto hornin má zásadní význam křemený porfyr, z něhož se zde již od pravěku vráběly mlýnské kameny - žernovy (odsud i název přilehlé obce Žernoseky).

Co se lesního porostu týká, můžeme zde pozorovat zbytky přirozených olšin se zastoupením jasanu ztepilého. Mnohem atraktivnější je však přítomnost kaštanu jedlého, který se vyskytuje zejména ve svazích Lovoše při žluté turistické trase (viz odkaz na článek níže). Z botanického pohledu stojí za zmínku i jarní rostlinný aspekt v potoční nivě se zastoupením plicníku lékařského, dymnivky duté, sasanky hajní či dvětsilu lékařského.

Dříve stávalo v údolí několik mlýnů, poslední z nich byl v provozu ještě za 2. světové války. V terénu je podnes možné sledovat i několik původních mlýnských náhonů. Za návštěvu stojí také zřícenina gotického hradu Opárno, která se tyčí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí. Z hradu se nabízí pěkný výhled na údolí samotné i na další vrcholy Českého středohoří. V lesích Oparenského údolí se skrývá také dětský letní tábor.

PŘÍSTUP
Údolím vede naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Z Malých Žernosek přichází žlutá turistická značka, která však brzy uhýbá po Císařských schodech a stoupá na vrchol Lovoše. Z Velemína do Opárna vede horní částí údolí modrá značka, dolní částí údolí prochází zase zeleně značená cesta spojující Chotiměř s Malými Žernoseky.
VLAK Opárno (0 km), Malé Žernoseky (0,8 km), Chotiměř (1,5 km)
AUTOBUS Malé Žernoseky (0,3 km), Opárno (1km), Chotiměř (1,2 km), Velemín (0,5 km)
PARKOVÁNÍ V obci Opárno, Malé Žernoseky, Chotiměř či Velemín
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Porta Bohemica a Oparenské údolí (Zdena Vojtíšková)
Vinička - "jedlé kaštany" (Ladislav Buka)

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Podorbné pojednání o Oparenském údolí: Krajina líbezná: druidova.mysteria.cz
cestopisný článek: Nejhezčím údolím Českého středohoří s kočárkem i na kole: cestovani.ihned.cz
Informace o dálničním mostu přes Oparenské údolí: www.casopisstavebnictvi.cz

vložit odkaz
AUTOR Zbyněk Jirousek, aktualizoval: Jiří Šedivý, září 2012
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde

Turistika > Rokle a údolí > Oparenské údolí

Úvod
Napište nám 
Copyright