ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Vinička
„ jedlé kaštany“

cyklus: Neznámé středohoří

„Horké kaštany, horké kaštany“, ozývalo se dříve na každé pouti a v poslední době se stalo módou na vánočních trzích. V kuchařkách najdete recepty na pečené, vařené kaštany, polévky, omáčky a oříškové pomazánky, v Americe nesmí chybět v nádivce do vánočního krocana, používají se v alternativní medicíně. Když nám v kaldeře na La Palmě při více denní túře mimo civilizaci docházely zásoby, jak rádi jsme si uvařili kaštany místo brambor.

Kaštanovník jedlý – kaštanovník setý“ není náš původní strom, byl u nás vysazován před několika staletími v parcích. Odborný popis stromu je na internetu www.botany.cz pod heslem “kaštanovník jedlý“. V Českém středohoří byl vysazen i ve volné přírodě, na Lovoši, pod hradem Ostrým byla kaštanová alej (dnes ojedinělé stromy kolem cesty). My Tepličáci jsme mívali krásnou alej kolem hory Doubravky (zůstaly jen pahýly a několik stromů skrytých mimo cesty).

Na Lovoši se kaštanovníku daří stále, rozmnožuje se přirozeným náletem, kromě statných stromů mezi nimi rostou mladé stromečky. Lokalita se nachází na severozápadním cípu Lovoše u žluté turistické trasy vedoucí přes Lovoš, v místě, kde končí spád z Lovoše do Oparenského údolí a žlutá prodlužuje polní cestu z Malých Žernosek nad údolím a pokračuje spádem po Císařských schodech. Kdo by chtěl nasbírat a ochutnat pár kaštanů si musí naplánovat návštěvu na říjen, kdy jsou plody zralé.

Pravý poklad, který stojí za samostatný výlet je na nenápadném kopečku Vinička, poblíž hradu Ostrý. Na západním okraji kopce je celý dvouhektarový les ze zdravých vzrostlých stromů. V říjnu je celá zem pokryta malými „ježky“. Přístup k této botanické zajímavosti je nejvhodnější z obce Března (Velemína) po modré ve směru na hrad Ostrý. Na okraji lesa se odbočí ze značky po louce podél lesa až do nenápadného sedla mezi Viničkou a Ostrým. Pak se projde vlevo lesem k loučce pod stejně nenápadným vrcholem Viničky.

Z travnatého vrcholku je výhled na část středohoří od Oltáříku až zpět k hradu Ostrý.

Po návratu do sedla je možno odbočit doleva lesní cestou ke hradu Ostrý nebo zvolit jinou vlastní trasu.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.

Turistika > Turistické trasy > Vinička - „ jedlé kaštany“

Úvod
Napište nám 
Copyright