ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Sinutec - studánka svatého Víta


fotogalerie

DALŠÍ JMÉNA  
TYP studánka
zázračný pramen
OBLAST Milešovské středohoří
REGION Louny
GPS 50°26'45.254"N, 13°47'30.96"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Zapomenutá studánka při severním okraji vísky zvané Sinutec. Na konci 17. století byla voda ze studánky díky svým léčivým účinkům považována za zázračnou a proto byla v její blízkosti zbudována kaple zasvěcená svatému Vítu. Tím zde vznikl malý poutní areál, v němž se kromě studánky a kaple nachází ještě rybníček a staletá lípa.

Pramen studánky vyvěrá do malé zděné stavby, která byla v roce 1933 (jak prozrazuje letopočet vyrytý uvnitř studánky) překryta nevkusným betonovým čepcem. Ze studánky raději nepij! Léta intenzívního hospodaření a hnojení na polích v okolí bohužel učinila své. Kdysi ale právě toto místo bylo místem naděje pro zoufalé ze širokého okolí. Zázračnou vodu ze studánky choří poutníci popíjeli, potírali si jí oči a omývali si jí rány na těle i na duši. S poutním provozem možná souvisí i malý rybníček pod kaplí, v němž bylo možné omýt nejen těla poutníků, ale i dobytčat. Nedivme se. Nejen pro zvířata, ale mnohdy i pro lidi bývala lékařská péče takřka nedostupná, takže většina z nich byla se svými neduhy odkázána na tradiční lektvary, zaříkání a modlitby. A poněvadž od blaha jedné jediné krávy, koně či kozy často bývalo odvislé i jen prosté přežití mnoha rodin, muselo zde asi občas být velmi rušno. K dokonání pouti a celého zdravohojitelného postupu, však bylo třeba učinit ještě jeden krok, a sice ten nejdůležitější: prostřednictvím svatého Víta obětovat či vzdát díky Bohu nejvyššímu v přilehlé kapli svatého Víta.

Po druhé světové válce zarostl poutní areál vegetací, studánka byla zčásti zasypána kamením z polí. Změna nastala až v roce 2009, kdy vznikl Spolek za záchranu kaple svatého Víta, který si dal za cíl zachovat toto místo pro další generace. Obnovuje se cesta ke studánce a její bezprostřední okolí pomalu získává vlídnější tvář.

Použitý zdroj: Kvapil, J. – Honys, V. 2010: Studánkové putování do Sinutce z Libčevse přes Lahovice

PŘÍSTUP
Na konci vesničky Sinutec nad zátočinou silnice vedoucí k obci Kozly se nachází barokní kaple svatého Víta. Od ní se vydejte mírným zarůstajícím svahem po pěšině vedoucí okolo malého rybníčku ke studánce (cca. 80 m).
VLAK Sinutec (0,6km ) - pouze sezónní provoz na Švestkové dráze
AUTOBUS Kozly (1,5 km)
PARKOVÁNÍ Při silnici pod kaplí (0,1 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY
vložit odkaz
AUTOR Jan Kvapil - Vít Honys, únor 2010


Turistika > ( Vodstvo ) ( Církevní památky ) > Sinutec - studánka svatého Víta

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner