ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Trojhora

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Dreiberg

TYP hora
skalní masiv

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°35'32.491"N, 14°11'25.708"E
POPIS
Ze tří čedičových kopců, obklopujících třebušínskou kotlinu, která se nachází asi 10 km severovýchodně od Litoměřic, je Trojhora se svými 451 m nejnižší, ale díky špičatému štítu, vyčnívajícímu vysoko na koruny stromú, jimiž je kopec zalesněn, je již na dálku velmi nápadná.

Lesnaté svahy jsou, jako u mnoha jiných vrchů ve Středohoří, tvořeny sutí, daří se v nich typickým lesním rostlinám, k vidění je např. lilie zlatohlávek, samorostlík klasnatý, pstroček dvoulistý, mařinka vonná, bažanka vytrvalá, jarmanka větší, starček Fuchsův, kamejka modronachová aj.

Značená stezka vede lesem i kolem několika otevřených suťových polí, stoupání je zpočátku mírné, v poslední fázi po strmých, holých skalách. Úplný vrchol tvoří dvě rozeklané skály, spojené úzkým hřebínkem, po kterém sice vede turistická značka, nicméně přechod je dost rizikový. Na užším, vyčnívajícím útesu blíž ke Třebušínu, se rozprostírá malá plošinka, na níž je umístěn vrcholový bod, druhé, mohutnější skalisko, utvořené čedičovými sloupy, připomínajícími kamenné varhany, bývá na jaře bohatě porostlé tařicí skalní.

Skály a přilehlé horské loučky jsou domovem celé řadě rostlin, včetně vzácných a chráněných. Přímo na skalách v jarním období nalezneme kromě tařice skalní kostřavu sivou, některé rozchodníky a mochnu jarní, na loučkách mezi skalami a lesem roste oman německý, kavyl sličný, česnek šerý horský, čistec přímý, chrpa latnatá, divizna knotovkovitá, rozrazil ožankovitý, svízel sivý, kakost krvavý a řada dalších.

Po severní straně obtáčí úpatí kopce značně meandrující Trojhorský potok, jehož břehy jsou v předjaří obsypány bledulí jarní. Jak tato hora získala své jméno? Existují názory, že po skalních útvarech nahoře, které jsou ale jen dva, ten širší je sice částečně rozdělený kolmým zářezem na dvě půlky, v jejichž malém sedýlku se naklání vichry tvarovaná borovice, nicméně se jedná o jeden skalní masiv. Druhá, pravděpodobnější možnost nabízí, že celý kopec tvoří tři stupňující se vršky, které však nejsou viditelné ze všech stran, dobře přehledné jsou např. od Ploskovic, nebo z vrchu Panna, kde nás nesmí zmást čtvrté zvlnění, patří samostatnému Pískovému vrchu.

Rozhledy: Jižně polabí a Říp, jihozápadně Liščín a Myštický vrch, západně Dlouhý vrch, na sever Panna a Kalich, severovýchodně Soudný kámen, Sedlo, Litýš, Mlýnský vrch a Buková hora.

PŘÍSTUP
Po žluté značce ze Staňkovic (2,5 km), nebo z Třebušína (1,5 km).
VLAK Žel. zastávka Ploskovice, napřed asi 1,5 km do obce Ploskovice, poté po silnici, buď na Třebušín - 5 km, nebo Staňkovice - 4,5 km.
AUTOBUS Třebušín (1,5 km), Staňkovice (1,5 km).
PARKOVÁNÍ Třebušín (1,5 km), Staňkovice (1,5 km).
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Trojhora
Trojhora a Panna
Výprava za bledulemi do Českého středohoří

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Popis hory na: cestovani.idnes.cz

vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, leden 2012

Turistika > - Hory a skály > Trojhora

Tato stránka byla naposledy aktualizována 6. 1. 2012

Úvod
Napište nám 
Copyright