ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama

JMÉNO

Vrabinec


  Další fotografie: (2)   (3)   (4)  

DALŠÍ JMÉNA Vrabín
Vrábník
Sperlingstein
TYP hrad
přírodní rezervace
skalní útvar
OBLAST

REGION

Verneřické středohoří

Děčín

POPIS

V romantické poloze na pravém břehu Labe severně od Těchlovic se nachází výrazný čedičový skalní útvar, složený z několika samostatných sopouchů, které ze všech stran skýtají strhující pohled. Toto velmi působivé místo přitahovalo lidi odjakživa, což dokládají také archeologické nálezy. Nepřístupná a dominantní poloha se stala na počátku 15. století důvodem k výstavbě hradu, který zde nechal vybudovat příslušník nižší šlechty Jan z Těchlovic. Doba existence hradu však nebyla příliš dlouhá, osudným se mu patrně stalo násilné vypálení v roce 1444. Ani poté zde však ještě život nevyhasl. Hospodářský dvůr při severní patě hradu byl obydlen až do poloviny 20. století, dnes je však, stejně jako hrad, pouhou zříceninou. Návštěvníky, které toto romantické místo přitahuje, čeká navíc nádherný pohled ze skalní vyhlídky do údolí Labe a údolí Rychnovského potoka. Zbývá dodat že tento mohutný skalní útvar byl prohlášen přírodní rezervací a zároveň slouží jako horolezecký terén.

PŘÍSTUP

Vrabinec se nachází na vysokém návrší, které tvoří severní hranu údolí Rychnovského potoka a to nad obcemi Přední Lhota a Babětín. Přístupný je po červené turistické značce vedoucí z Těchlovic přes Lesnou do Děčína. Značená cesta stoupá nejprve po silnici směrem k Babětínu, ze které se odděluje a stoupá prudce křovinami a lesem pěšinou vzhůru až na pastvinu. Po pastvině vede pěšina stále vzhůru k severní patě vrcholové kupy Vrabince. U zřícenin bývalého hospodářského dvora odbočuje ze značené cesty vrcholová stezka, po které lze vystoupat až na vrchol jednoho ze skalních sopouchů se zachovalým zbytkem zdiva. Právě závěrečný výstup na zmíněný skalní sopouch je dosti obtížný a nebezpečný, neboť vede po úzkých skalních výstupcích bez zajištění. Proto je třeba dbát maximální opatrnosti. Stejně tak je třeba věnovat opatrnost v ruinách hospodářského dvora pod hradem, které skýtají nebezpečí v podobě propadlých sklepních prostor. Výlet na Vrabinec nedoporučujeme vzhledem k bahnitému a kluzkému terénu v období vlhka nebo mrazu.

Zobrazit na: mapě.

ŽELEZNIČNÍ / AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA Těchlovice
Přední Lhota
PARKOVÁNÍ V omezené míře při silnici mezi Přední Lhotou a Babětínem
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Stavební historie hradu Vrabince
Zpráva z Exkurze "Hrady v údolí Labe III."
Kniha "Hrady na hranici. Čechy - Sasko"

Máte-li zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, pošlete nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Horolezecký průvodce
Vrabinec na castles.cz
Hrad a přírodní rezervace Vrabinec na wwwtechlovice.sweb.cz

vložit odkaz
AUTOR Mgr. Jiří Šedivý, únor 2004, aktualizováno: červen 2009


Turistika > (Hrady, zámky, tvrze) (Přírodní rezervace) (Hory a skály) > Vrabinec

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner