ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Vyhlídka na Havraní skále
cyklus: Neznámé středohoří

Známou Krkavčí skálou prochází žlutá, v době kvetoucí tařice je nádherná, a je hojně turisty navštěvována. Nedaleko leží, troufnu si říct, skála ještě zajímavější, Havraní. Kromě tařice a mateřídoušky je ozdobena kavylem, a výhledy jsou zde nádherné. Její dostupnost je ale podstatně náročnější.

Havraní skála je spodní částí celého hřebenu, od spodu tvořeného čedičovými sutěmi a skalkami s křovinatým porostem až k zalesněným partiím kolem kóty 510, od Sebuzína až k Varhošťi.

Přístup na Havraní skálu je nejvhodnější z polní cesty, která odbočuje vlevo nad křižovatkou silnice z pěší cestou nad Sebuzínem. Po mírném stoupání se cesta kříží s elektrickým vedením, zde u stožáru začíná zalesněný, místy obtížně prostupný hřebínek, který vede až na kouzelnou skalku níže pod Havraní skálou. Hřebínek lze sledovat podle několika skupin buků a kamenné hráze.

Z výhledové skalky jsou fantastické pohledy ze severu na Vysoký Ostrý, údolí Labe, Sebuzín, Dubický kopec, na okolí Milešovky, sousední Deblíky a jižní Trabici v popředí, v pozadí pak kopce u Lipské hory. Výhled se mění při stoupání po hřebenu k vlastnímu vrcholku Havraní skály, na východu se ukáže Krkavčí skála a Plešivec.

K obdivování kavylu je třeba sestoupit několik metrů na travnatý pruh na jihovýchodním svahu po celé délce Havraního vrchu.

Hřeben pokračuje vzhůru, stejně nádherné výhledy z jiné výšky jsou na vyhlídce na západní straně pod kótou 510 nad sesuvy půdy u posedu na okraji loučky. Ukáže se i těžená Kubačka, Strážiště,….

Vyhlídku u posedu spolu s výhledem s kóty 510 s přístupem se zelené od křižovatky u krmelce popsal a fotografiemi opatřil v roce 2005 Radim Nytl: Výlet na vyhlídky v západním úbočí Varhoště

Z této vyhlídky následuje nepříjemná část cesty neupraveným lesem kolem úpatí vrcholu kóty 510 vzhůru na severovýchod, až na lesní cestu, která vede na zelenou Sebuzín-Kundratice k posedu a krmelci. Za orientační body mohou sloužit kamenné pyramidy.

Jinou přístupovou cestu se mi nepodařilo nalézt a zdánlivě lehčí sestup od krmelce a posedu byl značně náročnější.

Návštěvu doporučuji uskutečnit v květnu, kdy je kavyl v plném rozkvětu a přístupové cesty ještě nejsou místy téměř neproniknutelně zarostlé.

Ladislav Buka
KČT TJ Glaverbel Czech Teplice

Mapa převzata z mapy.cz.
Turistika > Turistické trasy > Vyhlídka na Havraní skále

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner