ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Holý vrch (u Hlinné)

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Kundratitzer Kahleberg

TYP hora
přírodní rezervace

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°34'50.259"N, 14°6'39.648"E
POPIS
Protáhlý, úzký a nahoře poměrně plochý čedičový hřeben (496 m) s polostepní vegetací se nalézá východně od komunikace mezi obcemi Hlinná a Kundratice, 6,5 km od Litoměřic.

Tvoří okraj většího skalního celku, jehož nejvyšší bod je Lysá hora (574 m), se sklonem k západu. Na části příkrého severního svahu se nad otevřeným suťovištěm nacházejí neobvyklé, kolmo vztyčené a členité skalní útvary až 10 m vysoké, některé připomínající hradby s cimbuřím, jiné zase menhiry, tzv. Učitel a žáci. Západní část je zakončena nevelkou, rovnou skalní stěnou z čedičových hranolů.

Tato lokalita je místem výskytu vzácných a ohrožených rostlin, rostou zde kriticky ohrožený koniklec otevřený (C1), silně ohrožený koniklec luční český (C2) a jejich kříženec koniklec Hackelův, jedná se o jedno z mála míst v Č. středohoří, kde se tyto druhy vyskytují společně. Kromě nich je možné nalézt např. sasanku lesní (C3), lilii zlatohlavou (C4), plicník úzkolistý (C2), chrpu chlumní (C3) a mochnu bílou (C4). Na jejich ochranu zde byla 6.7.1949 na výměře 6,7 ha vytvořena Přírodní rezervace, později zařazená mezi Evropsky významné lokality a také do soustavy Natura 2000. Od dob optima výskytu konikleců v 70. letech 20. století však došlo k poklesu jejich populací, protože koncem 80. let 20. stol. skončilo pravidelné obhospodařování pozemků, zůstalo jen pár desítek trsů ze dřívějších stovek exemplářů. V současné době se situace řeší pravidelným vyřezáváním křovin a náletů, vypalováním stařin, od r. 1999 byla znovu zavedena udržovací pastva ovcí.

Výhledy: Jižně Hradiště, Radobýl, Polabí a Házmburk, jihozápadně Plešivec, západně Milešovské středohoří, Trabice, Deblík, Tlučeňské údolí, severozápadně Krkavčí skála, severně Varhošť.

Použité prameny:
České středohoří. Natura 2000 v Chráněné krajinné oblasti
Průvodce Českým středohořím 1985

PŘÍSTUP
Neznačenou cestou, která odbočuje ze silnice mezi Hlinnou a Kundraticemi.
VLAK Litoměřice horní nádraží (7 km) , Sebuzín (7km)
AUTOBUS Hlinná (1,9 km)
PARKOVÁNÍ Hlinná, Kundratice, parkoviště pod Varhoštěm
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Hradiště a Holý vrch 8.4. 2011

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Odborný popis přírodní rezervace: www.nature.cz
Geologická charakteristika: lokality.geology.cz

vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, leden 2012

Turistika > Přírodní rezervace - Hory a skály > Holý vrch (u Hlinné)

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dovolená u moře - letovisko Primorsko