ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Plešivec (u Hlinné)

FOTOGALERIE

DALŠÍ JMÉNA Eisberg
Jordán
Ledový vrch

TYP hora
přírodní památka
suťové pole

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Litoměřice

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°33'54.488"N, 14°5'21.603"E
POPIS
Nad Tlučeňským údolím, pod výrazně dominantním Hradištěm, se vypíná široký, 509 m vysoký čedičový kužel, na jehož záp. svahu se nacházejí stěny bývalého lomu, malý lom je i na vých úpatí. Větší část vrchu porůstá listnatý les s duby šípáky, lípami, javory, jasany, břízami a jeřábem břekem. Věkovité exempláře lip nalezneme i v suti těsně pod vrcholem. Vrchol, jihozápadní až západní, zčásti i severovýchodní svah pokrývají rozsáhlá suťová pole - tzv. kamenné moře. Přechod přes horní partii suťoviště, kudy vede značená trasa, je nepochybně nevšedním a silným zážitkem.

Hlavní zajímavostí jsou však (zčásti uměle vytvořené) ledové jámy na úpatí největšího suťového pole, ve kterých se dlouho, často až do počátku léta, udržuje led a sníh, chladný vzduch zde přetrvává i v době největších letních veder (aktuální stav ledu a sněhu zde). Je to způsobeno tím, že v dutinách, ohraničených čedičovými balvany, se hromadí těžký studený vzduch, který vlivem dokonalého utěsnění slehlými zvětralinami v dolní vanovité části suti nemůže proudit a unikat. Funkce ledových jam byla v minulosti narušena těžbou kamene. Na ochranu volných, otevřených sutí byla tato lokalita 14. 10. 1966 vyhlášena Přírodní památkou, na současnou výměru 32,7 ha přehlášena 30.7.1993.

Při lesní cestě před odbočkou k vrcholu stojí šestiboká barokní kaple sv Jana Křtitele z r. 1660, kolem ní rostou památné, stoleté duby. Z obce Kamýk tudy prochází naučná stezka, tabule uvádí mj. i seznam rostlin, které zde rostou, včetně chráněných, např. vemeník dvoulistý a zelenavý, zvonek boloňský, plamének přímý, bělozářku liliovitou a větevnatou, koniklec luční, Lilii zlatohlavou aj. Hnízdí zde vzácné druhy ptáků, zejména dravci a sovy.

A ještě jedna zajímavost - určitě stojí za zmínku, že se v okruhu několika kilometrů nacházejí hned tři chráněná území, PR Holý vrch, PP Hradiště a PP Plešivec, jejichž pomyslné spojnice vytvářejí trojúhelník kolem obce Hlinná.

Výhledy: Jižně Radobýl, Polabí a Házmburk, dole zřícenina Kamýk a Strážiště, od jihozápadu k západu, za kaňonem Labe, panorama centrální části Středohoří v popředí s Lovošem, uzavřené Kletečnou a lomem na Kubačce.

Použité prameny: České středohoří - průvodce po maloplošných chráněných územích, Průvodce Českým středohořím 1985

PŘÍSTUP
Po žluté značce z Hlinné (2 km), po modré ze Sebuzína (6 km), nebo po modré z opačné strany z obce Kamýk (1,5 k) či z Velkých Žernosek (5 km).
VLAK Litoměřice - Cihlena (4 km), Libochovany (4 km), Velké Žernoseky (5 km), Sebuzín (5,5 km)
AUTOBUS Kamýk (1,5 km), Hlinná (2,5 km)
PARKOVÁNÍ Kamýk (1,5 km), Hlinná (2,5 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Aktuální zpravodajství z ledových jam v dolní části suťového pole pod vrcholem Plešivce
Reportáž z cest: Kamýk a Plešivec

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz
ODKAZY Popis vrchu Plešivec na Wikipedii

vložit odkaz
AUTOR Zdena Vojtíšková, únor 2012

Turistika > ( Hory a skály - Přírodní rezervace - Pro děti) > Plešivec

Úvod
Napište nám 
Copyright
Letovisko Primorsko