ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 

JMÉNO

Kostel Narození Panny Marie v Trmicích
DALŠÍ JMÉNA Kirche der Geburt der hl. Maria in Türmitz
TYP kostel
OBLAST Chomutovsko-teplická pánev
Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS 50°38'34.354"N, 13°59'40.05"E
POLOHA Zobrazit na mapě
POPIS
Původně barokní, v současnosti novogotický kostel Narození Panny Marie na Václavském náměstí patří spolu s nedalekým zámkem k nejvýraznějším kulturním památkám města Trmice.

Barokní kostel v Trmicích byl vystavěn na přelomu 17. a 18. století. V roce 1726 byl vybaven novým oltářem z dílny bohosudovského řezbáře bratra Václava. O tři roky později byl oltář vymalován, pozlacen a opatřen dvěma šlechtickými erby, které upomínají na majitele panství Františka Václava Nostice a jeho ženu Kateřinu Alžbětu rozenou Schönbornovou.

Zásadní stavební proměnou prošel kostel v letech 1898-1899. Původní věž byla snesena a nahrazena zcela novou věží, jež předstupuje hlavnímu průčelí. Vnější vzhled kostela ztratil svou dosavadní barokní tvář, kterou vstřídalo tehdy moderní novogotické ztvárnění. V roce 1923 obdržel kostel čtyři nové zvony, tři z nich však byly bohužel za druhé světové války zrekvírovány pro potřeby zbrojního průmyslu. Roku 1932 byly v kostele instalovány i nové varhany. Právě v prostoru těchto varhan vznikl v roce 1953 požár, jehož ničivé následky se naštěstí podařilo během napravit během relativně krátké doby.

Další těžké období počalo rokem 1972, kdy byl kostel z důvodu zhoršujícího se stavu stropní konstrukce na dlouhou dobu uzavřen. Díky velkému úsilí a navzdroy hrozící perzekuci ze strany státu se podařilo trmické farnosti a místním věřícím kostel svépomocí opravit a dva měsíce před příchodem "Sametové revoluce" znovu slavnostně vysvětit. Ačkoliv se tím mohlo zdát, že veškeré peripetie trmického kostela na delší dobhu skončí, je opak pravdou. Ten je totiž v současnosti z důvodu zadlužení trmické farnosti v rukou insolvenčního správce a je předurčen k aukčnímu prodeji. Za jeho zachování trmickým věřícím nyní bojuje Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích – „Fiat voluntas tua“, které obtížným způsobem shromažďuje finanční hotovost k jeho vykoupení.

O snaze za záchranu kostela a fary v Trmicích více zde

PŘÍSTUP
Kostel se nachází uprostřed centrálního "Václavského náměstí" v Trmicích
VLAK Trmíice (1 km)
AUTOBUS Zastávka MHD Ústí n.L. na náměstí vedle kostela, linka č. 2, 3, 4, 18, 19, 102
PARKOVÁNÍ Na náměstí přímo u kostela
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Projekt záchrany kostela a fary v Trmicích
Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích – „Fiat voluntas tua“

V případě, že máte zájem přispět odborným článkem, věcným komentářem či zajímavým názorem k tomuto místu, napište nám e-mail na info@ceskestredohori.cz

ODKAZY Stránky Občanského sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích www.kosteltrmice.cz

vložit odkaz
AUTOR Jiří Šedivý, březen 2011


Turistika > Církevní památky > Kostel Narození Panny Marie v Trmicích

Úvod
Napište nám 
Copyright
Dolní banner