ceskestredohori.cz
turistický
informační portál

Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách

Virtuální naučná stezka

Bunkry v okolí Větruše


Smysl stezky

Smyslem této stezky je zpřístupnit zapomenuté vojenské objekty v těsném sousedství výletní restaurace Větruše u Ústí nad Labem, které byly vybudovány za účelem obrany naší země před nacistickým nebezpečím. Forma zpracování této naučné stezky představuje experiment, který má cíl minimalizovat náklady na její zřízení, údržbu a ochranu proti vandalismu.

Bližší informace

Strmé a hustě zarostlé svahy kolem Větruše skrývají 4 bunkry Trmické linie opevnění z roku 1936. Pátý bunkr úseku této linie, který se nachází u dálničního přivaděče z Trmic do Ústí n.L. při odbočce do Hostovic, je muzejním objektem Klubu Vojenské historie Trmice. Tento bunkr bývá několikrát do roka příležitostně vybaven zbraněmi, expozicí a zpřístupněn pro veřejnost.

Úsek prvorepublikového opevnění XI. Trmice se opírá o tok řeky Bíliny mezi městy Ústí nad Labem a Bílina. Tzv. Větrušská linie představuje závěrečnou část tohoto úseku, která se nachází na katastru města Ústí nad Labem. Na rozdíl od ostatních opevnění na úseku "XI. Trmice" jsou její bunkry zasazeny do větší výšky a vzdálenosti od toku Bíliny. Jako přirozené překážky využívají zejména prudkých svahů Větruše nad řekou Bílinou a v jednom případě i kaňonu řeky Labe. Ačkoliv se dnes prakticky všechny objekty nacházejí v lese, v době výstavby z nich byl nerušený výhled po planinách před nimi.

Protože bunkry jsou součástí naší historie, rozhodli jsme se je zpřístupnit formou Virtuální naučné stezky. Všechny informace k jejímu absolvování načerpáte z těchto stránek. V terénu nic vyznačeno není, bunkry pouze občas navštívíme, odneseme odpadky, vysekáme nejhorší roští. Věříme, že zvýšený turistickým ruch bunkrům neuškodí. Jediné, co lze poškodit, jsou zbytky původní výdřevy z roku 1936. Prosíme vás, neničte ji. Hlínu a bláto v bunkrech ponecháme, aby se v nich neusadily pochybné existence.

Cestou navštívíte jak místa s krásnými výhledy, tak místa ukrytá hluboko v divočině. Vzdálenost mezi prvním a posledním objektem představuje přibližně 3 km, s návratem k prvnímu objektu to pak činí 5 km. Trasu lze absolvovat přibližně za 2 hodiny. Připravte se na cestu po strmých svazích hustě zarostlých trním, roštím a kopřivami. Počítejte i s klíšťaty. Procházka po této virtuální stezce je na vlastní nebezpečí!

Návod

V ideálním případě můžete na stezku použít turistickou GPS navigaci, která vás povede terénem. Pokud těmito prostředky nedisponujete, musíte se při hledání jednotlivých objektů spolehnout na vlastní orientační schopnosti, případně na kompas a na zde uvedené informace (popis cesty, azimuty, a internetové mapy). K tomu všemu vám může pomoci i tisková verze (viz dokumenty ke stažení). Vzhledem k velmi náročnému a nepřehlednému terénu doporučujeme každému použít GPS navigaci, orientace podle azimutů je zde velmi obtížná.

Popis cesty

Název bodu Souřadnice / mapa
E DD MM,MMM
N DD MM,MMM
Popis cesty k následujícímu Směr k následujícímu foto
Muzejní bunkr 186 50 39,155
14 01,506
Podél hlavní silnice a silničky vedoucí na Větruši a po panelové cestě odbočte vpravo.  
Orientační bod A:
Domek se dvěma komíny
50 39,215
14 01,970
Odbočit doprava podél plotu k jeho prvnímu rohu a dále travou k druhému rohu. azimut: 240
vzdálenost: 64 m

azimut: 180
vzdálenost: 39 m
Orientační bod B:
Druhý roh plotu
50 39,194
14 01,919
Zarůstající loukou nahoru a poté lesem. Náročné! azimut: 220
vzdálenost: 183 m
Bunkr 187 50 39,104
14 01,839
Roštím kolem pozůstatků domu, loukou zarostlou šípky, do lesa. azimut: 210
vzdálenost: 229 m
Bunkr 187a 50 38,982
14 01,809
K okraji lesa, pak luční cestou mírně nahoru. azimut: 215
vzdálenost: 243 m
Orientační bod C:
Červená značka nad 187a
50 38,873
14 01,698
Přes louku do kopce. azimut: 105
vzdálenost: 299 m
Bunkr 188 50 38,828
14 01,942
Po louce kolem milé paní pěstující kozy, psy a včely na červenou značku. azimut: 20
vzdálenost: 526 m
Orientační bod D:
Odbočka na Nebeské schůdky
50 39,051
14 02,204
Pohodlná cesta. azimut: 160
vzdálenost: 179 m
Orientační bod E:
Vyhlídka s lavičkou
50 38,957
14 02,228
Strmým svahem dolů. Pozor, velmi náročné! azimut: 90
vzdálenost: 168 m
Bunkr 189 50 38,992
14 02,359
Zpět k bodu E nebo travers k Nebeským schůdkům do Vaňova. Oboje náročné!  Varianty: Trasa naučné stezky začíná u muzejního bunkru č. 186, který se nachází u dálničního přivaděče při odbočce do Hostovic. Od posledního bunkru je možné sejít dolů k Labi po cestě označené jako "Nebeské schůdky" nebo se vrátit zpět k bodu D a odsud po červené turistické značce dojít k Větruši. Z Větruše je možné pokračovat do města nebo se vrátit po příjezdové komunikaci vedoucí k dálničnímu přivaděči (kolem odbočky na bývalé popraviště) zpět k muzejnímu bunkru č. 186.

Pokud se rozhodnete odložit návštěvu muzejního bunkru na některý z otvíracích dnů, můžete absolvovat trasu naučné stezky jako okruh začínající na Větruši, odkud dojdete po výše uvedené komunikaci k orientačnímu bodu A. Podle zvolené varianty můžete zaparkovat v blízkosti muzejního bunkru (omezený počet parkovacích míst) nebo na parkovišti na Větruši.

Jestliže nemáte vhodné oblečení a chuť prodírat se roštím, tak kromě muzejního bunkru stojícího přímo u silnice je pohodlně přístupný ještě bunkr č. 188. Při troše snahy je dosažitelný i s kočárkem od bodu D kolem louky s kozami. Nejnáročnější přístup je naopak k bunkru č. 189, případně k bunkru č. 187.

O stezce

Nápad zřídit tuto virtuální naučnou stezku se zrodil v polovině roku 2009, na jeho realizaci se podíleli René David s bohatými zkušenostmi z geocachingu (nick: renekk), tvůrce stránek www.ceskestredohori.cz Jiří Šedivý a v neposlední řadě Josef Drobný, jeden ze zakladatelů Muzea lehkého opevnění Ústí nad Labem - Hostovice. Oficiálně zpřístupněna byla tato stezka 26.9. 2009, od jara 2012 je pro vyznavače geocachingu tato trasa k dispozici rovněž v programu Wherigo. Celý projekt je realizován na základě osobního nadšení bez jakékoliv dotační podpory.

Dokumenty ke stažení

 • Základní informace na cestu - tisková verze v PDF

 • Související odkazy

  Zpráva z exkurze po linii lehkého opevnění v okolí Větruše
  Oficiální stránky KVH Trmice (muzejní bunkr č. 186): http://lo36.wz.cz
  Seznam objektů úseku XI. Trmice na: www.ropiky.net

  Diskuze

  Pokud jste absolvovali naučnou stezku nebo její část, napište nám prosím své dojmy, zážitky, návrhy.
  Vstup do diskuze: zde


  Turistika > Turistické trasy > Virtuální naučná stezka Bunkry v okolí Větruše


  Úvod
  Napište nám 
  Copyright