Jiří Šedivý"> Větruše
Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Větruše

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Větruš
Ferdinandova výšina
Ferdinandshöhe

TYP rozhledna
historizující stavba
výletní / vyhlídková restaurace
zábavně - sportovní areál
domnělý hrad

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Ústí nad Labem
GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°39'18.187"N, 14°2'23.040"E
N 50°39.30312', E 14°2.38400'
POPIS
Výletní restaurace s vyhlídkovou terasou a věží na výrazném místě nad soutokem řeky Labe s Bílinou je jednou z hlavních dominant města Ústí nad Labem. Celá budova pocházející z roku 1897 prošla po dlouhodobém chátrání kompletní rekonstrukcí, s centrem města byla propojena lanovkou a v těsném okolí vznikl volnočasový sportovně - zábavní areál.

Dnešní Větruši měl údajně předcházet středověký hrad, jeho existenci se ale nepodařilo nikdy bezpečně prokázat. Pomineme-li různé pověsti, včetně té z pera známého mystifikátora Václava Hájka z Libočan o založení hradu jistým Labohořem v roce 826, nesvědčí o existenci hradu na tomto místě žádné písemné prameny. Dohady o jeho existenci hradu podpořilo i odkrytí základů zdí a dalších archeologických nálezů při stavbě první vyhlídkové restaurace v letech 1839 a 1845.Stavebníkem restaurace, pojmenované na počest císaře Ferdinanda "Ferdinandova výšina" (něm. název Ferdinandshöhe), byl Ústečan Johann Thomas. Původní stavbu, dokončenou v roce 1847, nahradila na samém konci 19. století nová reprezentativní budova, vystavěná v romantickém historizujícm stylu se secesními prvky. Nechal ji zde v roce 1897 postavit Spolek pro České středohoří podle návrhu architekta Alwina Köhlera. Její součástí byly kromě restaurace dva slavnostní sály, hotel a turistická ubytovna. Dominantou budovy se stala 30 m vysoká vyhlídková věž, nabízející jedinečný výhled na město, do labského údolí s hradem Střekovem i na hřeben Krušných hor. Součástí přilehlého zázemí byl park s malým zvěřinecem, kuželníkem a tenisovými kurty.

Po druhé světové válce změnil objekt několikrát majitele, přičemž v 50. letech k němu bylo necitlivě přistavěno zadní křídlo jako ubytovna pro zahraniční dělníky. Větruši nastaly špatné časy. Po uzavření restaurace z důvodu nevyhovující vody následovalo v polovině 80. let úplné uzavření objektu. Období postupného chátrání dovršila neúspěšná privatizace po listopadové revoluci. Rozpadající se objekt zachránilo před naprostou zkázou dlouho odkládané rozhodnutí ústeckého magistrátu investovat značné finanční prostředky do této měststké dominanty. V roce 2002 začala generální oprava Větruše, o dva roky později byla zpřístupněna rozhledna a na konci roku 2005 byla znovuotevřena kdysi věhlasná restaurace. Sály objektu je možné využívat k reprezentačním účelům, konají se zde rovněž svatební obřady či promoce. V přilehlém areálu bylo vysázeno bludiště z živého plotu, vybudován zde byl sportovní areál, dětské hřiště a malé zrcadlové bludiště. Rovněž dochází k obnově původních vycházkových cest v blízkém okolí. K původní budově pak bylo dostavěno architektonicky ne příliš zdařilé hotelové křídlo.

PŘÍSTUP
Objekt se nachází na návrší nad soutokem Labe a Bíliny a z centra města je dobře viditelný. Nejatraktivnějším způsobem dopravy je bezpochyby jízda lanovkou z obchodního centru Forum, které se nachází u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dolní stanice se nachází v první úrovni střešního parkoviště (pro přístup k této stanici můžete využít i výtah), horní stanice je pak přímo u výletní restaurace. Z města sem vede i žlutě značená turistická trasa začínající u hlavního nádraží. Pokud vyrazíte z Mírového náměstí či od autobusového nádraží je nutné překonat nástrahy v podobě silničních přechodů u železničních viaduktů a kruhového objezdu za řekou Bílinou. Odsud pak dále po žluté prudce vzhůru. K Větruši můžete přijít také z procházky přírodou a to buď po zelené značce od Vrkoče a Vaňovských vodopádů nebo po červené, vedoucí přímo z nejvyšší hory Českého středohoří - Milešovky. Na Větruši je možné dojet i vozem. Po dálničním přivaděči se vydáte od zmíněného kruhového objezdu pod Větruší směrem k Trmicím, odbočíte na první křižovatce doleva, odkud se vydáte po stejné silnici zpět, za benzinovou pumpou nesmíte přehlédnout nenápadnou značenou odbočkou doprava k Větruši.

Otevírací dobu a vstupné do jednotlivých objektů na Větruši naleznete na oficálních stránkách místa (viz níže).

VLAK Ústí n.L. hl.n. (0,7 km), Ústí n.L. západ (1,2 km), Ústí n.L. Střekov (1,3 km),
AUTOBUS MHD: Ústí n.L. Malá hradební (0,35 km), Ústí n.L. - divadlo (0,7 km), Ústí n.L. Mírové náměstí (0,7 km)
PARKOVÁNÍ Parkoviště zdarma přímo v areálu Větruše
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Virtuální naučná stezka "Bunkry v okolí Větruše"
Exkurze po linii lehkého opevnění v okolí Větruše

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Oficiální stránky: www.msul.cz
Jízdní řád lanovky: www.dpmul.cz
Informace na stránkách města: www.usti-nad-labem.cz
Podrobné informace z novodobé historie: rozhledny.webzdarma.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, aktualizováno: listopad 2015
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Labské údolí

Labské údolí (0 km)


Ústí nad Labem

Ústí nad Labem (1 km)


Ústí - hrad

Ústí - hrad (1 km)


Bunkr č. 189 (úsek Trmice)

Bunkr č. 189 (úsek Trmice) (1 km)


Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem (1 km)


Bunkr č. 188 (úsek Trmice)

Bunkr č. 188 (úsek Trmice) (1 km)


Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice

Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice (1 km)


ZOO Ústí nad Labem

ZOO Ústí nad Labem (2 km)


Zdymadlo Střekov

Zdymadlo Střekov (2 km)


Střekov - hrad

Střekov - hrad (2 km)


Vrkoč

Vrkoč (3 km)


Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád (3 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > - Rozhledny - Hrady, zámky, tvrze - Ostatní památky - Pro děti > Větruše

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner