Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Budovský vodopád

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Budower Wasserfall

TYP vodopád

OBLAST Verneřické středohoří

REGION Ústí nad LabemGPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°39'19.268"N, 14°5'46.212"E
N 50°39.32113', E 14°5.77020'
POPIS
Působivé romantické místo situované v horní části úzké Vlčí rokle mezi Budovem a Svádovem, opředené navíc příběhem o slavnostní premiéře světoznámé opery Čarostřelec. Každý, kdo sem zavítá, je překvapen kontrastem divoké přírody ve srovnání s rušným centrem města Ústí nad Labem, vzdáleného odsud jen několik málo kilometrů.

Budovský vodopád se nachází uprostřed hlubokého a obtížně přístupného skalního kotle. K úplné dokonalosti mu chybí jen větší průtok vody, trpí totiž, podobně jako řada dalších ústeckých vodopádů slabým průtokem vody. Proto je s oblibou navštěvován zejména v zimě, kdy zamrzne a promění se v mohutný ledopád či v době tání a po větších deštích. S tím je však stejně jako v zimě spojeno zvýšené riziko úrazu, neboť přístup je poměrně krkolomný a nebezpečný a to i za dobrého počasí. Zavítáte li sem v jinou dobu, spatříte s největší pravděpodobností jen tenký, třeba i kapající pramínek vody. Vzhledem ke kouzelné kulise však stojí i tento zážitek za návštěvu.Samotný vodopád je vysoký 11 metrů a na Ústecku patří k nejvyšším. Padající voda vytvořila v průběhu tisíciletí v čedičovém podloží velký, 2 m hluboký převis, takže za vodpádem lze i projít.

A jak je to se slavným Čarostřelcem, o němž se v souvislosti s vodopádem dočteme snad ve všech turistických průvodcích? Pověst o čarostřelci, která se stala základem příběhu světoznámé Weberovy opery, je zasazena do českého pohraničí. Ve snaze lokalizovat místo děje, došlo záhy i na roklinu pod Budovským vodopádem, která nesla stejný název jako stěžejní scéna celé opery, tedy "Vlčí rokle" (německy Wolfschlucht, přičemž nedaleká obec Olšinky nesla v té době německý název Wolfschlinge). Děj opery sem sice přímo zasazován nebyl, ale naskytla se jiná zajímavá souvislost: autorem kulisy Vlčí rokle pro premiérové představení opery v roce 1870 byl malíř Hermann Burghardt, rodák z nedalekých Trmic. Tím vstoupila na světlo světa i lákavá hypotéza, že se tento, ve Vídni působící malíř, inspiroval při svém díle právě stejnojmennou roklí pod Budovem. Přání zde bylo asi otcem myšlenky, ale co je psáno, to je dáno. Nedávno nalezené vyobrazení Burghardtovy scény ve sbírkách Rakouské národní knihovny však žádnou podobnost s realitou Budovského vodopádu neprokázalo a tak dnes musíme tuto kulturně historckou záležitost řadit jen k místním legendám.

Z důvodu respektování licenčních práv není možné Burghardtovu scénu Vlčí rokle na těchto stránkách uveřejnit, se souhlasem Rakouské národní knihovny však byla vypublikována v brožuře Vodopády na Ústecku.

PŘÍSTUP
Do obce Budov vede modře značená turistická stezka z Olšinek, která dále pokračuje na Březí, Malečov a Čeřeniště. Z budovské návsi je pak vyzančena odbočka k vodopádu (cca. 150 m). Tato pěšina vede po pravém horním okraji rokle až dolů do Svádova, kde ústí u rodinných domů ležících na okraji pole při železniční trati. Pěšina je úzká a kamenitá, místy navíc prochází po okraji vysoké skalní stěny a pád dolů by mohl mít fatální následky. Dávejte proto vždy pozor a nezapomeňte při výletu na vhodnou obuv. Z pěšiny se dá opatrně slézt i k vodopádu, je to obtížné, ale je to zážitek.
VLAK Svádov (1,65 km)
AUTOBUS MHD Ústí n.L.: zastávka Svádov, osada - linka 13 (1,66 km)
PARKOVÁNÍ V obci Budov (300 m), v obci Svádov - Za Tratí (1 km), v obci Olšinky ( 2 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Turistický pochod "Vodopády na Ústecku"
Vodopády na Ústecku, 2. doplněné vydání

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Budovský vodopád na webu o českých vodopádech: www.vodopady.info

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, 30. 7. 2015
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
varta-hrad

Hrad Varta (4 km)


zoo-usti-nl

ZOO Ústí n.L. (5 km)


usti-hrad

Ústí n.L. - hrad (5 km)


usti-nad-labem

Město Ústí n.L. (5 km)


muzeum-usti-nad-labem

Muzeum města Ústí n.L. (5 km)


vetruse

Větruše (6 km)


zdymadlo-strekov

Zdymadlo Střekov (6 km)


strekov-hrad

Střekov hrad (6 km)


muzeum-opevneni-ul-hostovice

Muzeum opevnění Ústí n.L. - Hostovice (6 km)


vrkoc

Vrkoč (7 km)


pusty-zamek-u-vb

Pustý zámek u V. Března (7 km)


vanovsky-vodopad

Vaňovský vodopád (8 km)Turistika > Vodstvo > Budovský vodopád

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner