Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Tobiášův vrch

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Tobiaschberg

TYP vrch
přírodní památka

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Louny

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°27'25.154"N, 13°46'28.577"E
POPIS
Neysoký, o to však malebnější, téměř dokonale smyetricky zaoblený bezlesý vrch u obce Kozly. Příjemně překvapí každého návštěvníka tohoto odlehlého koutu Českého středohoří a to zejména na samém počátku jara, kdy jsou jeho stráně posety výrazně žlutými květy hlaváčku jarního. Ve stejné době tu bývají k vidění i oba druhy konikleců (luční a otevřený), díky čemuž se tento čedičový pahorek těší ze stavu chráněného území již od roku 1936.

Tobiášův vrch je situován uprostřed plochého údolí Zaječického potoka a to nad jeho levým břehem. I když dosahuje nadmořské výšky 354 m, převyšuje okolní krajinu jen o 20 - 30 m. Ne každý, kdo projíží kolem, si ho proto povšimne. Ve skutečnosti je to však přírodní skvost a to jak z hlediska krajinného (díky svému ladnému tvaru), tak i z hlediska botanického. Vyskytuje se zde totiž kriticky ohrožený koniklec otevřený stejně jako řada dalších chráněných a zajímavých druhů rostlin. Mezi ně v první řadě náleží koniklece luční, výskyt křížené formy s výše uvedeným koniklecem otevřeným, tzv. koniklec Hackelův, zde však zazanmenán dosud nebyl. K dalším významným rostlinám patří již v úvodu uvedený hlaváček jarní, dále například kavyl Ivanův, modřenec tenkokvětý, prvosenka jarní, zběhovec lesní, pryšec chvojka, šalvěj luční, silenka ušnice atd.I přes svou nevelkou rozlohu vykazuje Tobiášův vrch poměrně dlouhý seznam zjištěných živočišných druhů. Při výzkumech v letech 1970-1976 zde bylo zaznamenáno 59 různých druhů obratlovců, mezi nimi např. moták pilich, křepelka polní, bramborníček hnědý, slavík obecný, strnad zahradní či bělozubka šedá. Aby zůstaly zachovány přírodní podmínky vrchu zachovány, je zapotřebí jeho svahy pravidleně udržovat a to zejména vyřezáváním křovin.

Tím, že je Tobiášův vrch poszaen uprostřed pánve, nabízí jeho vrchol úžasný kruhový výhled na přilehlé, výrazně vyšší kopce Českého středohoří, z nejznámějších uvádíme: Vraník, Ostrý, Chrámecký a Skršínský vrch, masiv Krušných hor, Milá s přilehlým masivem, Oblík, Srdov, Brník a Dlouhá hora. Nejúchvatnější je však pohled k východu na panoráma malebné obce Kozly s kostelíkem a kouzelně tvarovaným vrchem Číčov jejím na pozadí.

PŘÍSTUP
K Tobiášově vrchu se dostanete pohodlně po polní cestě vedoucí od hřbitova položeným pod obcí Kozly při silnici vedoucí do Bělušic. Druhou možností je sejít Kozelskou návsí dolů až k potoku a poté se vydat cestou sledující jeho tok, Tobiášův vrch odsud rozhodně nepřehlédnete.
VLAK Bělušice (1,2 km) pozor jen příležitostný provoz tzv. Švestkové dráhy
AUTOBUS Kozly (0,8 km), Bělušice (1,2 km)
PARKOVÁNÍ U hřbitova v Kozlech (0,4 km), na návsi v obci Kozly (0,8 km)
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Exkurze do Zámeckých biosadů Chrámce

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Botanické informace o Tobiášově vrchu Botany.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, září 2014
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Švestková dráha

Švestková dráha (1,2 km)


Kaple svatého Víta v Sinutci

Kaple svatého Víta v Sinutci (2,3 km)


Studánka svatého Víta v Sinutci

Studánka svatého Víta v Sinutci (2,4 km)


Milá

Milá (4,4 km)


Studánka svatého Jakuba v Lahovicích

Studánka svatého Jakuba v Lahovicích (7,2 km)


Oblík

Oblík (7 km)


Raná

Raná (7,5 km)


Syslík (u Třtěna)

Syslík (u Třtěna) (12,5 km)


Bořeň

Bořeň (13 km)


Kamenná slunce u obce Staré

Kamenná slunce u obce Staré (14 km)


Oltářík

Oltářík (16,5 km)


Skalka

Skalka (20 km)
Turistika > Hory a skály - Přírodní rezervace > Tobiášův vrch

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner