Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Life + Obnova lounských stepí
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Syslík u Třtěna

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Sislík
Velký vrch

TYP hora

OBLAST Milešovské středohoří

REGION Louny

GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě:
50°25'23.718"N, 13°51'52.013"E
POPIS
Výrazný vrch kuželovitého tvaru nad obcí Třtěno s nadmořskou výškou 285 m je z přírodovědného hlediska řazen mezi osm evropsky významných stepních společenstev v lousnkém středohoří. Vrch Syslík je význačný rovněž geologicky a to jako jedno ze čtyř míst s primárním výskytem pyropu (českého granátu) v Českém středohoří (ostatní místa jsou: Bota u Měrunic, Linhorka u Starého a sousední Malý vrch / Malý Syslík u Třtěna).

Vrch Syslík patří k těm méně známým vrcholům lounského středohoří. Ačkoliv z relativně ploché krajiny na okraji chráněné krajinné oblasti České středohoří poměrně výrazně vyčnívá, nepatří mezi zdejší dominanty. Je totiž zastíněn nedalekými a podstatně vyššími vrchy Srdovem, Brníkem, Oblíkem, Týneckým chlumem a Chožovskou horou. Celá severovýchodní strana Syslíku je pokryta hustým a jen obtížně průchodným lesním porostem. Naproti tomu, jak je ostatně pro tuto část středohoří typické, zaujímá jeho jihozápadní svah rozsáhlá stepní louka.Právě tato stepní louka, podobně jako na sousedních kopcích (Oblík, Třtěnské stráně, návrší s Kamennými slunci) je domovem mnoha vzácných a chráněných rostlin. Jedná se například o pelyněk pontický, len rakouský, ledenec přímořský, kozinec rakouský, kozinec bezlodyžný, vlnice chlupatá a kavyly. Na skalnatém vršku pak roste početná divizna brunátná, na j a jv svazích kvete v pozdním létě hvězdnice zlatovlásek, někdy dokvétá ještě koncem října. Spolu s nedalekou přírodní rezervací Třtěnské stráně byl vrch Syslík spolu s přilehlým Malým vrcehm (Malý Syslík) do projektu Life+ zaměřeného na aktivní ochranu evropsky významných lokalit s teplomilnými společenstvy a druhy v Lounském středohoří.

Na vrcholu kopce a pod jeho severním okrajem se nachází řada prohlubní a uměle vzniklých plošin. Jedná se o pozůstatky těžby související s největší pravděpodobností s výskytem již v úvodu zmíněného českého granátu.

Ze samotného vrcholu se nabízí i velmi zajímavý výhled na západní část Českého středohoří a dolního Poohří.

PŘÍSTUP
V západní části obce Třtěno, v místě kde se hlavní silnice stáčí doleva směrem k Chožovu (u barokní sochy), opustíte hlavní ulici a pokračujete stejným směrem podél jednoho ze statků po zpevněné polní cestě. Ta vás dovede až do mělkého údolí potoka, který protéká pod nezalesněným západním svahem Syslíku. Protože na vrchol žádná prošlapaná cesta nevede, vydejte se prudkou strání vzhůru po vlastní ose. Z opačné strany do sedla mezi Syslíkem a jeho nižším sousedem Malým vrchem (246 m) polní cesta stoupající sem od hřbitova. Cesta odsud k vrcholu je sice pozvolnější, vzhledem k hustému lesnímu porostu však podstatně obtížnější.
VLAK Hnojnice (4,5 km, pozot: pouze sezónní provoz na Švestkové dráze), Koštice (8 km)
AUTOBUS Třtěno (0,5 km)
PARKOVÁNÍ v obci Třtěno
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY V kraji cikád

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Obnova lounských stepí: www.ochranaprirody.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, doplnila Zdena Vojtíšková, aktualizováno: říjen 2014
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Švestková dráha

Švestková dráha (4,3 km)


Studánka svatého Jakuba v Lahovicích

Studánka svatého Jakuba v Lahovicích (5,6 km)


Oblík

Oblík (8 km)


Kaple svatého Víta v Sinutci

Kaple svatého Víta v Sinutci (9,8 km)


Studánka svatého Víta v Sinutci

Studánka svatého Víta v Sinutci (10 km)


Raná

Raná (10,5 km)


Kamenná slunce u obce Staré

Kamenná slunce u obce Staré (11 km)


Les Šebín

Les Šebín (12 km)


Šebín - hrad

Šebín - hrad (12 km)


Rohatec

Rohatec (12,2 km)


Tobiášův vrch

Tobiášův vrch (12,5 km)


Oltářík

Oltářík (12,5 km)Turistika > Hory a skály > Syslík u Třtěna

Úvod
Napište nám
Copyright