Panorama Českého středohoří
ceskestredohori.cz
turistický
informační portál
Úvodní strana
Turistika
Encyklopedie
Ubytování a rekreace
Přehled akcí
Obchod / e-shop
Služby
Odkazy
O stránkách
Vyhledat
 
Menu - reklama
JMÉNO

Erbenova vyhlídka

Fotogalerie

FOTOGALERIE


DALŠÍ JMÉNA Erbenova výšina
Kleiner Brand
Alexander Erben Warte
Erbenka

TYP rozhledna
hora

OBLAST Verneřické středohoří
REGION Ústí nad Labem
GPS
POLOHA
Zobrazit na mapě
50°40'42.940"N, 14°3'3.518"E
POPIS
Oblíbená, 15 m vysoká kamenná rozhledna na 420 m vysokém návrší nad ústeckou čtvrtí Dobětice patří se svým s úchvatným výhledem mezi nejoblíbenější vycházkové cíle Ústečanů.

Návrší zvané Kleiner Brand skýtá nádherný rozhled na město a široké okolí. Není proto náhodou, že zde byla vystavěna vyhlídková věž, přičemž ta dnešní je již čtvrtou v pořadí. První návrh na stavbu rozhledny se zrodil v ústeckém horském Spolku pro České středohoří a Krušné hory v roce 1888 a to spolu s myšlenkou poctít 40 let výročí panování rakousko-uherského mocnáře Františka Josefa I. Návrhem a stavbou rozhledny byl pověřen architekt Alwin Köhler, autor později realizované, věhlasné výletní restaurace s rozhlednou na Větruši. Rozhledna, která měla nést podle původního záměru císařovo jméno však byla postavena s ročním zpožděním. Jednalo se o 20 m vysokou dřevěnou věž, vystavěnou na kamenné podezdívce se třemi vnitřními patry. Za velké účasti ústecké veřejnosti byla slavnostně předána do provozu 26.5. 1889, přetrvala však jen necelých 9 let. Její dřevěná část totiž 31.1. 1898 neodolala prudké zimní bouři a zřítila se.



K obnově dřevěné části rozhledny ovšem v jiné podobě došlo ještě téhož roku. Aby lépe čelila větrným poryvům, nebyla již opatřena dřevěným pláštěm ani špičatou střechou. Takto adaptovaná věž vydržela jen do podzimu roku 1903, kdy ji zničil prudký vichr. Nadále tak byla využívána jen kamenná základna, provizorně upravená na vyhlídkovou plošinu. Ani té však nebylo přáno, neboť ji roku 1911 zničil zásah blesku. Nová fáze v životě rozhledny tak nastala až roku 1933, kdy zde byla pod vedením stavitele Köckerta vybudována u příležitosti padesáti let existence horského spolku nová hranolová, 8 m vysoká kamenná věž zakončená vyhlídkovou plošinou se zábradlím. Své jméno obdržela po zasloužilém předsedovi Ústeckého horského spolku Alexandru Erbenovi. Životnost zanedbané rozhledny prodloužila v roce 1981 parta nadšených turistů z klubu TJ SPartak Ústí n.L., která v uvedeném roce realizovala její generální opravu.

Poslední stavební etapa v historii tohoto místa je datována rokem 2006. Předcházela jí diskuze vyvolaná omezeným výhledem z důvodu vzrůstajícího lesa, zájmem mobilních operátorů vystavět na tomto místě multifunkční vysílač a také kontroverzní projekt nastavit kamennou rozhlednu ocelovou konstrukcí ve tvaru "E". Nakonec zvítězila varianta vycházející z prostého navýšení původní stavby. Díky tomu zde můžeme dnes obdivovat elegantní, štíhlou a vysokou kamennou věž zakončenou jehlanovou stříškou. První vyhlídkový ochoz se nachází v osmi metrech nad zemí na úrovni původní rozhledny, nad ním ve 12 m se pak nachází hlavní vyhlídková plošina. Ta nabízí úžasný výhled do labského kaňonu (Kozí vrch, hrad Střekov, Vrkoč, Větruše), na panorama Českého středohoří (např. Buková hora, Sedlo, Panna, Vysoký Ostrý, Kletečná, Milešovka, Pařez, Bořeň, Zlatník atd.), Podkrušnohorskou pánev (nové jezero Milada, Doubravská hora, Střížovický vrch) s přilehlým pásmem Krušných hor a samozřejmě i na velkou část města Ústí nad Labem.

Majitelem rozhledny je město Ústí nad Labem, provozovatelem pak Úřad městského obvodu Ústí nad Labem - Severní terasa.

PŘÍSTUP
Rozhledna na Erbenově vyhlídce je volně přístupná v době stanovené návštěvním řádem (květen - září od 9 do 21 hod., říjen od 9 do 16 hod). Lze se k ní dostat několika způsoby. Z centra města se nabízí nádherná procházka vedená Bertiným údolím po žlutě značené turistické trase. Druhou možností je vyrazit po modré přes Mariánskou skálu do Dobětic, odkud stoupá k rozhledně zeleně značená cesta, která pak pokračuje dále do Chuděrova. Kromě toho se nabízí i řada dalších cest a pěšin z přilehlých sídlišť a obcí.
VLAK Ústí n.L. hl.n. (2,6 km)
AUTOBUS MHD Ústí n.L. Dobětice - točna (0,8 km), Stříbrníky (1 km), Orlická (1,3 km), Elba (1,3 km), Stavbařů (1,3 km)
PARKOVÁNÍ Parkoviště u obchodního domu Albert na Severní Terase či u Lidlu na Stříbrníkách. Příležitostné parkování se nabízí v na sídlištích v Doběticích, Stříbrníkách a na Severní terase. Autem se k rozhledně nejvíce přiblížíte Lužickou ulicí (od hypermarketu Albert na Severní terase), na jejímž konci se nachází i malý parkovací prostor určený pro zdejší chataře a zahrádkáře. Hlavní nevýhodou této varianty je však mimořádně úzká vozovka, kde každé setkání s autem v protisměru zavání komplikací.
ČLÁNKY A PŘÍSPĚVKY Turistický pochod "Ústecké pozorovatelny" (Jiří Šedivý)

Pokud máte zájem přispět odborným či zajímavým článkem k tomuto místu, napište nám e-mail či zprávu přes formulář. V případě věcného komentáře či názoru k tomuto místu použijte prosím diskuzního fóra (viz níže).
ODKAZY Podrobné informace o rozhledně:: rozhledny.webzdarma.cz

Pokud znáte zajímavý odkaz k tomuto místu, zašlete nám e-mail či zprávu přes formulář.
AUTOR Jiří Šedivý, 21. června 2016
DISKUZE Diskuzi k tomuto místu zobrazíte zde
TIPY A CÍLE V OKOLÍ
Bertino údolí

Bertino údolí (1 km)


ZOO Ústí nad Labem

ZOO Ústí nad Labem (2 km)


Labské údolí

Labské údolí (3 km)


Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem (3 km)


Větruše

Větruše (4 km)


Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice

Muzeum lehkého opevnění Ústí n.L. - Hostovice (5 km)


Zdymadlo Střekov

Zdymadlo Střekov (5 km)


Střekov - hrad

Střekov - hrad (6 km)


Vrkoč

Vrkoč (6 km)


Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád (7 km)


Vodopád na Kamenném potoce

Vodopád na Kamenném potoce (7 km)


Budovský vodopád

Budovský vodopád (8 km)


Uvedené hodnoty představují pěší vzdálenost
Poznámky: *Př: Platí pouze v případě, že je v provozu přívoz

Turistika > Hory a skály - Rozhledny > Erbenova vyhlídka

Úvod
Napište nám
Copyright
Dolní banner